Které cibuloviny se hodí do interiéru?

Mnoho kvetoucích cibulovin může kvést doma v květináči. Kvetoucí cibuloviny v květináčích jsou květinové cibulky kvetoucí na jaře, které prošly „umělou“ zimou. Ve školce byly vystavovány po dobu několika týdnů zimním teplotám (např. ve velké chladicí komoře). Díky tomu začnou cibulky pravděpodobně pučet dříve a lze je pěstovat v dekorativním květináči v interiéru. Mezi dobře známé kvetoucí cibuloviny do interiéru patří působivá amarylka, vonný hyacint a ocún, který kvete i bez vody. Ale i tulipány a narcisy se dají pěstovat v květináči. Vyberte si své oblíbené květiny a barvy!

Jak pečovat o kvetoucí cibuloviny v interiéru?

Existují různé způsoby pěstování kvetoucích cibulovin uvnitř. Koupit si můžete spoustu typů květinových cibulek v květináčích. Tyto cibulky se dodávají v dekorativních květináčích a již mají přečkanou „zimu“. Poznámka: Neumísťujte je na příliš teplé stanoviště u okna nebo nad radiátorem. Za pár týdnů bude váš stůl zdobit krásná kytice květů. Kromě květináčů také existují květinové cibulky ve vosku, cibulky, které kvetou bez vody a cibulky ve vodě.

Amarylka a ocún se dodávají jako květinové cibulky kvetoucí bez vody. Krásně kvetou, aniž by potřebovaly vodu nebo půdu. Umístěte hlízu ocúnu do misky nebo vázy na světlé místo. Brzy se objeví jeho dekorativní květy! Po odkvetení lze hlízu zasadit ven a ona se rozmnoží. To znamená, že se v následujícím roce objeví více květů. Amarylka také snadno vykvete bez vody v obývacím pokoji. Cibulka amarylky má sama o sobě tak velkou životaschopnost, že vykvete bez potřeby vody nebo zeminy! První den vložte cibulky amarylek do kyblíku s vodou a potom je umístěte do pěkné ozdobné misky.

Hyacinty a amarylky jsou vhodné pro pěstování ve vodě. Vložte hyacinty do sklenice na hyacinty s vodou co nejdříve poté, co jste je obdrželi. Zajistěte, aby byla cibulka těsně nad vodou a nedotýkala se. Nyní umístěte sklenici s cibulkou do temné místnosti s teplotou 10-12 °C, například do sklepa. Za nějakou dobu značně povyrostou kořeny a objeví se pupen. Jakmile bude pupen dlouhý cca 4 cm, přesuňte hyacint do světlé a chladnější místnosti. Nedávejte hyacint do teplého obývacího pokoje, dokud pupen nevyroste celý ven z cibulky. Po zhruba třech týdnech budete za čekání odměněni prvními květy! Pěstování amarylek ve vodě je o něco snazší. Umístěte cibulku amarylky do speciální sklenice na amarylky, tak aby byla cibulka těsně nad vodou. Amarylku ve vodě hned umístěte na světlé a teplé místo v obývacím pokoji. Udržujte zhruba stejnou hladinu vody a když se voda zakalí, vyměňte ji.

Chcete si sami vypěstovat volné cibulky v květináčích? Pak je důležité, abyste nejprve nasimulovali zimní období. Nejprve zasaďte cibulky do květináče s čerstvým substrátem. Ujistěte se, zda jsou v květináči otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda. Umístěte květináč na chladné místo s teplotami do 8 stupňů Celsia, například do ledničky. Poznámka: květinové cibulky sice docela dobře snesou mráz, ale nemají ho rády. Abyste cibulky ochránili, zakryjte květináč potravinovou fólií. Udělejte do ní několik otvorů, aby měly cibulky dostatek vzduchu. Velké cibulky, například cibulky tulipánů, potřebují být v chladnu zhruba deset týdnů. Menší cibulky, například krokusy, stačí nechat v ledničce kratší dobu. Potom odstraňte fólii a umístěte květináč na světlé místo. Ne však na plné slunce, protože by se pak cibulky přehřívaly.

Péče o kvetoucí cibuloviny v interiéru

Zajistit, aby kvetoucí cibuloviny v interiéru rozkvetly, je velmi snadné. Chcete, aby vám vykvetly kolem Nového roku? Potom květinové cibulky (do interiéru) zasaďte do substrátu nebo je dejte do vody v půlce listopadu. Doba kvetení závisí na tom, kdy umístíte květinové cibulky dovnitř. Když je vezmete domů co nejpozději, mohou kvést až do konce jara. Květinové cibulky v květináčích jsou k dispozici od listopadu do března. Když umístíte květináč s cibulkou do teplého obýváku, vyrazí z květináče veselé a vonné květy! Tyto urychlené kvetoucí cibuloviny v květináčích pokvetou doma asi dva týdny a vytvoří zde dokonalou jarní atmosféru. Pravidelně zalévejte (ne přímo na cibulku) a zajistěte, aby kořenový bal nevyschnul. Není zapotřebí dodávat výživu; cibulka má většinu potřebných živin v sobě.

Od ledna je možné cibuloviny v květináči také vysazovat ven. Vypadají skvěle v záhonech, v květináčích i v truhlících. Jelikož jsou venkovní teploty stále nízké, pokvetou cibuloviny několik týdnů. Nádhera!

Těšíte se již na cibuloviny kvetoucí na jaře? Podívejte se na sortiment květinových cibulek již nyní.

Prohlédněte si náš sortiment květinových cibulek