Domestikace kvetoucích cibulovin a rostlin

Kvetoucí cibuloviny, komu by se nelíbily? Užívejte si na jaře výrazné barvy a omamné vůně. Sázení květinových cibulek je zábava. Někteří preferují zasadit cibulky pouze jednou a nechají je vyrůst každý rok. Pokud to tak máte, chcete domestikované cibulky. Řekneme vám vše, co potřebujete o těchto výjimečných barevných rostlinách vědět.

 

Co jsou domestikované cibulky?

Domestikované cibulky jsou kvetoucí cibuloviny nebo hlízy, které každým rokem vykvetou ještě více. To znamená, že je po vykvetení můžete každý rok nechat v zemi. Okolo původní cibulky další rok vyroste více malých cibulek nebo hlíz, takže vykvete i více květin. Domestikované cibulky jsou často cibuloviny s malými květy. Patří mezi ně sněženky, modřince nebo tulipány a narcisy s malými květy.

Často při konverzacích o domestikovaných kvetoucích cibulovinách slýcháme frázi rostliny typu „stins“. To je souhrnný název pro domestikované cibulky, hlízy a trvalky, které mají velkou historickou hodnotu. Tyto kvetoucí rostliny byly považovány za symbol postavení, protože se pěstovaly pouze v okolí venkovských sídel a hradů. Nyní jsou rozšířené po celé Evropě.

 

Jak zasadit domestikované cibulky?

Metoda sázení domestikovaných cibulek se od těch jednoletých moc neliší. Domestikované cibulky ale potřebují více místa pro růst. Na každé zahradě najdete místo, kde kvetoucí cibuloviny nebo rostliny mohou domestikovat. Dopřejte rostlinám, které chcete domestikovat, dostatečný prostor pro růst.

Nejprve se ujistěte, že má cibulka nebo hlíza ničím nerušené místo pro optimální růst. Zasaďte cibulky do záhonu mezi trvalky nebo na trávník. Nezapomeňte, že trávník nesmíte sekat, dokud nadzemní část květiny zcela neodumře. V ideálním případě to je 6 až 8 týdnů po době kvetení cibuloviny.  

Domestikované cibulky sázejte na počátku podzimu, nejlépe na konci září nebo na začátku října. Většina cibulovin začíná kvést už v únoru. Ale samozřejmě záleží na druhu, který jste zasadili. Během sázení postupujte podle následujících kroků:

  1. Vytvořte jamky třikrát hlubší, než je výška cibulky.
  2. Vložte cibulku nebo hlízu do jamky tak, aby špička byla směrem nahoru.
  3. Jamky zaplňte čerstvým substrátem a lehce jej upěchujte.
  4. Zalijte a nechte přírodu, aby se o ně postarala.

 

Péče o domestikované cibulky

První cibulky se nad zemí objeví v únoru. Potřebují trochu péče. Jednoduše je v obdobích sucha zalévejte. Není nutné jim přidávat živiny navíc, protože květiny získávají energii z cibulky. Rostliny budou pár měsíců kvést a poté odumřou. Je důležité květinu po odkvetení nechat být. (Žluté) listy neodtrhávejte. Rostlina je potřebuje. Odumře sama. Cibulky a hlízy si poté chvíli v klidu žít vlastním životem. Jednoduše zakoření a nemusíte se o ně starat.

Díky tomu, že během domestikace vyroste několik cibulek, se dají i množit. Opatrně oddělte kořenový bal uvolněním některých cibulek nebo hlíz. Můžete je pěstovat na jakémkoli jiném místě na zahradě.

Podívejte se na naši nabídku jarních květinových cibulek