Důvody proč by rostliny neměly chybět ani v kanceláři

Trávíte hodně času ve své kanceláři nebo jste tam dokonce více než doma?

Přestože mnozí dostali za poslední roky možnost pracovat z domova, je mnoho takových, kteří mají přece jen raději svoji kancelář, prostor pro práci bez případných rušivých elementů v rámci rodinného života. Po dlouhém období stráveném v domácích kancelářích a na home office však přichází otázka, zda vám vyhovuje tradiční kancelář nebo zda by pro vás nebyla pocitově lepší ekologičtěji laděná kancelář se zaměřením na zeleň!  

Klasické kancelářské prostředí může přispívat k brzké duševní únavě umocňovat a zesilovat vyčerpání. Náš mozek se může cítit zahlcen velkým množstvím podnětů a požadavků, a to jak vědomě (ze strany kolegů a pracovní zátěže), tak nevědomě (z rušného a umělého prostředí). Většina kanceláří je z principu proti souladu s přírodou, s minimálním přístupem k přirozenému světlu a čerstvému vzduchu, ve prospěch modrého světla a šumu technologií. Takové prostředí vyčerpává naše rezervy soustředění a koncentrace a stáváme se náchylnými k duševní únavě.

Výzkumy však ukazují, že pokud se v práci obklopíme rostlinami a obecně zelení, lidé jsou produktivnější a výkonnější. Nejde ani tak o to, že by nás rostliny stimulovaly, jako spíše o to, že nám umožňují obnovu, duševní regeneraci a jasnější myšlení. Pokud tedy potřebujete trochu klidu na práci, ale nemáte roční dovolenou na odpočinek a regeneraci, rostliny vám určitě pomohou!

 

Ideální rostliny vhodné do kanceláří najdete zde.

Dalším klíčovým benefitem zařazení rostlin na pracoviště je čištění vzduchu. V rámci fotosyntézy mají rostliny na listech drobné póry, které jim umožňují přijímat oxid uhličitý a uvolňovat kyslík. Stejným procesem je možné z vnitřního prostředí odfiltrovat nežádoucí škodliviny, čímž se vzduch vyčistí a zůstane svěží, zdravý a čistý.  Rostliny v kancelářích také uvolňují vodní páru, která zvlhčuje vzduch, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje koncentraci. Čistší a zdravější vzduch znamená zdravou kancelář a významně snižují počet dnů pracovní neschopnosti, jak ukázaly srovnávací výzkumné studie. 

Určitě se shodneme na tom, že v prostředí s vyšší hustotou rostlin budou zaměstnanci pozitivněji naladěni a budou odvádět svoji práci s větším uspokojením. Prokázaná schopnost rostlin snižovat reakci organismu na stres (konkrétně hormon kortizol) je dalším skvělým důvodem, proč naplnit kancelář zelení. Dnešní doba je hektická, lidé jsou vystavování každodennímu stresu a musejí se vypořádávat s různými problémy. Výzkum, kterým se zabývala Americká lékařská asociace uvádí nemoci související se stresem jako nejčastější příčinu pracovní neschopnosti mezi chronickými onemocněními. Rostliny nás mohou učinit odolnějšími vůči stresu a umožňují nám rychleji se z něj zotavit. 

Velkým bonusem přidání rostlin do kanceláří je také fakt, že mohou pomoci vytvořit komunitu mezi kolegy, zejména pokud je péče o rostliny společným zájmem! To může vést k větší integraci zaměstnanců, kteří se cítí příjemněji a mají lepší společnou morálku.

 

 

Rostliny vhodné do kanceláře najdete zde.