Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin?

Sušené kytice jsou znovu v módě. Tento trend ze 70. a 80. let je zase zpět. Na rozdíl od kytic řezaných květin může sušená kytice sloužit jako dekorace po několik měsíců nebo dokonce i let. To je dlouhá doba na to, abyste si stihli květin užít! A jakmile je usušíte, máte možnost vyzkoušet si řadu dalších kreativních projektů s rostlinami. Na sušení se bohužel nehodí všechny rostliny a květiny. Horteka vám pomůže vybrat ty nejlepší květiny a rostliny a ukáže vám ten nejlepší způsob, jak je sušit.

 

Z jakých druhů rostlin získáte nejlepší sušené květiny?

Na sušení se nehodí všechny rostliny a květiny. Květiny s pevnými, dřevnatými stonky a světlými barvami se do sušené kytice hodí nejlépe. Patří mezi ně většinou květy trvalek, jako jsou levandule, růže a hortenzie. Stonky těchto květin se skvěle hodí pro sušení a vnášejí do vaší sušené kytice překrásné barvy. Velmi dobře se hodí také květiny, které rostou ze semínek, jako jsou slunečnice a máky, ale rostlinám, které rostou z květinových cibulek, sušení nesvědčí. Takové rostliny je lepší použít do kytice řezaných květin. Svou kytici sušených květin dolaďte zelení z vaší vlastní zahrádky. Okrasné trávy se pro sušení také velmi dobře hodí a neměly by chybět v žádné kytici. Obzvlášť dobrou volbou jsou stonky ozdobnice a střapce pampové trávy.

 

Jaké jsou nejlepší způsoby sušení květin?

Existuje spousta způsobů, jak sušit rostliny a květiny. Způsob sušení závisí na záměru, který se sušenými květinami máte, kolik máte času a jaká je kvalita rostlin. Horteka vám představuje čtyři nejlepší metody sušení:

  1. Sušení na vzduchu

Nejběžnějším způsobem sušení květin a rostlin je s využitím vzduchu. Nařezejte ve své květinové zahradě rostliny a květiny, které chcete sušit. Odstraňte ze stonků přebytečné listy, aby se květiny nebo rostliny usušily rychleji. Potom roztřiďte květiny do skupin podle druhu, svažte je dohromady a pověste je vzhůru nohama do tmavého a suchého prostoru. V ideálním případě by tento prostor neměl být příliš chladný. Dobrou volbou by byla garáž nebo půda nad vytápěním. Pokud ponecháte květiny a rostliny viset ve vlhkém prostoru, mohou zplesnivět. Abyste se plísni vyhnuli, ujistěte se, že jsou vaše kytice malé nebo zavěste květiny a rostliny jednotlivě. Už za dva až čtyři týdny na vás bude čekat nádherná kytice ze sušených květin Za jak dlouho přesně se květiny usuší záleží na tom, jak silné jsou jejich stonky a jaké je prostředí, kde jsou rostliny zavěšeny.

  1. Silikagel

Pokud nemáte v domě suché a tmavé místo, nebo nechcete několik týdnů čekat, můžete urychlit sušení rostlin pomocí silikagelu. Použijte vzduchotěsnou nádobu, která je dostatečně velká, abyste do ní mohli uložit rostliny a květiny k sušení. Dno nádoby vyplňte dvou- až třícentimetrovou vrstvou krystalů silikagelu. Umístěte květiny a rostliny do nádoby, listy uložte do silikagelu a zajistěte, aby se květiny a rostliny vzájemně nedotýkaly. Přidávejte další silikagel, dokud nebudou květiny a rostliny zcela zakryté. Vzduchotěsně uzavřete nádobu víkem. Za několik dní zkontrolujte, zda jsou květiny a rostliny dobře usušené. Až budou suché, budou okvětní lístky na dotek jako z papíru.

  1. Sušení v troubě nebo v mikrovlnce

Nejrychlejší je sušení v troubě nebo v mikrovlnce. Je to také nejrizikovější metoda, protože je velmi snadné rostliny omylem sušit při příliš nízké nebo příliš vysoké teplotě. Pro tuto metodu se také používá silikagel. Vezměte malou vysokou nádobu a zakryjte dno silikagelem. Umístěte květiny a rostliny vzhůru nohama do nádoby a vložte nádobu do mikrovlnky nebo do trouby. Sušení v troubě můžete provádět pouze, pokud máte horkovzdušnou troubu. Začněte při nízké teplotě, zhruba 40 stupňů a experimentujte, abyste zjistili, jaká teplota je ideální pro jednotlivé typy rostlin. Rostliny by měly být usušené za dvě až pět minut. Po usušení je důležité opatrně očistit květiny a rostliny od silikagelu.

  1. Lisování

Možná si vzpomínáte, jak jste před lety lisovali květiny mezi knihami do svého herbáře. Lisování není dobrý způsob, jak vytvořit kytici sušených květin. Z lisovaných květin můžete vytvořit jiné dekorace, jako jsou koláže nebo obrázky. Květiny usušíte tak, že je vložíte mezi dva listy pečícího papíru a slisujete je mezi knihami nebo v domácím lisu. Lis si můžete sami vyrobit z kartonu a čtyř šroubů. Udělejte do všech čtyř rohů kartonu otvory, kterými prostrčíte šrouby. Umístěte květiny na jeden list kartonu a navrch přitiskněte druhý list kartonu. Pevně utáhněte šrouby, abyste květiny vylisovali.

 

Tip: Horteka doporučuje rostliny nebo květiny po usušení postříkat lakem na vlasy. Díky tomu si déle udrží tvar a krásný vzhled.

Chcete vyzkoušet sušení květin? Začněte vytvářením své vlastní květinové zahrady!

Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin