Je vaše zahrada připravena na jaro?

Možná je na práci na zahradě pořád ještě stále zima, ale jakmile se objeví první sluneční paprsky, rádi vyrazíme ven. Když nastane období sázení, nechcete začít tím, že budete uklízet nepořádek z loňského roku. Postarejte se o to hned! Pak už vám nebude nic stát v cestě a můžete se naplno věnovat zahradničení. 

Co však můžete udělat, abyste svou zahradu připravili na jaro? V tomto článku se dozvíte vše, co je k tomu potřeba a vy tak mohli vykročit jaru vstříc dobře připraveni.

 

Co můžete v zahradě ponechat?

Než začnete s rytím zahrady a vytrháváním všech rostlin, je dobré vědět, co v zemi může zůstat. Nejprve dejte pozor na rostliny kvetoucí na jaře. Tyto cibulky jste zasadili na podzim, a ty nyní pomalu rostou a na jaře vykvetou. Tyto cibulky můžete nechat poklidně růst. Dávejte pozor, abyste omylem nepošlapali zem, do které jste tyto cibulky zasadili, nebo abyste je nepoškodili při práci s rýčem nebo motyčkou. Nacházejí se na místech v zahradě, kam jste již rostlinky zasadili dříve, nějaké listy? Opatrně je odstraňte. Tyto listy zadržují sluneční světlo a omezují růst cibulek.

Trvalky mohou v zemi zůstat. Kvetou každý rok. Jejich opravdovou výhodou je, že s každým dalším rokem jsou silnější. Všechny naše trvalky jsou otužovány po dobu alespoň jednoho roku, takže u nich budou výsledky znatelné již několik měsíců po zasazení. Naše pivoňky jsou otužovány ještě déle a díky tomu následně vytvářejí obrovské květy. Takže je důležité, abyste při úklidu zahrady do těchto rostlin nezasahovali.

 

Co mám ze zahrady odstranit?

Trvalky mohou v zahradě zůstat, ale je důležité, abyste odřezali jejich staré a uhynulé části. Můžete také zkontrolovat, zda kořenový bal trvalek není příliš velký. V tomto případě můžete kořenový bal vyhrabat a oddělit jej od rostliny. Poté se zbavte uhynulých částí a zdravé části znovu zasaďte.

Kromě trvalek, které vydrží několik let, existují také jednoleté cibulky a jednoleté rostliny. Tyto cibulky nebo hlízy vyrostou pouze jednou a veškeré své živiny spotřebují v jednom kvetoucím období. Chcete-li udělat místo pro nové letní cibulky, odstraňte letní cibulky a hlízy, které již odkvetly. Pokud je zem hodně vlhká, důrazně doporučujeme vykopat cibulky včas, jinak by mohly uhnít. Jednoleté rostliny, podobně jako jednoleté cibulky, mají pouze jedno kvetoucí období. Toto kvetoucí období bývá obvykle dlouhé. Po tomto kvetoucím období rostliny odstraňte a udělejte místo pro nové rostliny nebo cibulky. Doporučujeme tento krok učinit před obdobím mrazů, protože pak mohou kořeny uhnívat. Jednoleté rostliny můžete jednoduše odstranit před obdobím mrazů tak, že je vytáhnete za stonky. Po období mrazů doporučujeme kořeny vykopat.

 

Prořezáváním k dalším květům

Holanďané říkají: „snoeien doet bloeien,“ což znamená, že prořezávání zajistí kvetení. Rostliny, stromy a keře prořezáváme, aby déle vydržely, byly zdravé a hojně a lépe kvetly. Většinu rostlin kvetoucích v létě je třeba prořezávat na jaře před tím, než vykvetou. A to obvykle v období od února do dubna.

 

Co potřebuji k úklidu zahrady?

Je praktické mít po ruce zahradní nářadí – tak budete dobře připraveni začít s úklidem zahrady. Zde uvádíme naše tipy na nářadí, které pro řádný a rychlý úklid zahrady potřebujete.

  1. Zahradnické rukavice dobře poslouží k tomu, abyste se tolik neumazali od hlíny. Zajistí vám také pevné uchopení díky protiskluzové vrstvě, takže vám zahradní nářadí nebude vyklouzávat z rukou.
  2. S použitím lopatky bude práce rozhodně jednodušší. Dávejte však pozor, abyste příliš energickým rytím nepoškodili cibulky nebo kořeny.
  3. Období prořezávání u velkého množství rostlin, stromů a keřů nastává také od února/března. Zvolíte si prosté prořezávací nůžky? Nebo potřebujete automatický plotostřih?
  4. Pořiďte si speciální zeminu pro květinové cibulky, vyplňte jí důlky a oživte půdu. Zajistíte tak všem cibulkám, hlízám a kořenům v zemi přiměřený přísun živin, díky kterým budou krásně růst.
  5. Hrábě jsou skvělým nástrojem pro hrabání listů. Bez přílišné práce je všechny jednoduše odstraníte.
  6. Skvělý tip na závěr: zajistěte dostatek pytlů na odpad. Může se zdát, že zahradního odpadu nebude mnoho, ale ze zahrady nakonec odstraníte více, než si myslíte. Chcete přírodě pomoci? Nezapomeňte vyhodit zahradní odpad do kompostéru.

 

Zahrada je uklizená – co dál?

Když je vaše zahrada uklizená a postarali jste se o kořeny jednoletých rostlin a rostlin kvetoucích na jaře, vaše zahrada je připravená na jaro. Nyní už se skutečně můžete pustit do práce a najít místo pro rostliny, stromy a letní cibulky! Jakmile země nebude zmrzlá, můžete začít sázet letní cibulky. Jsou to květinové cibulky, které je třeba zasadit na jaře, a které pak kvetou na podzim. Je důležité si promyslet, které květinové cibulky chcete zasadit, kde je chcete zasadit, kolik místa jimi chcete vyplnit a kolik květinových cibulek budete potřebovat. Přečtěte si o nich veškeré informace v našem článku o letních cibulkách.

Tip: Chcete (částečně) přeměnit svou zahradu? Vytvořte si plán, abyste přesně věděli, na které místo rostliny zasadíte. Jednoduše tak můžete pracovat s barvami a výškou rostlin. Usilovně pracujeme na novém článku, který se týká tohoto tématu. Sledujte i nadále naše kanály a nechte se inspirovat nápady pro vaši zahradu.