Sázení a pěstování popínavých rostlin

 

Popínavé rostliny Vám poskytnou možnost zkrášlit zahradu, aniž by zabraly mnoho místa. Tyto rostliny propůjčí chladným venkovním zdím, plotům a pergolám větší pestrost a rozmanitost. Než si začnete užívat jejich nádhery, musíte jim nejprve vybrat místo. Jak se popínavé rostliny vlastně sázejí? A co je důležité pro pěstování popínavých rostlin? Další informace o popínavých rostlinách najdete zde.

Popínavá nebo úponkovitá rostlina

Víte, že popínavé rostliny samy hledají, jak se přidržet na stěně nebo plotu? Některé popínavé rostliny potřebují ze začátku trochu pomoci, aby si našly cestu vzhůru. Tyto rostliny se nazývají úponkovité. Popínavá růže je dobrým příkladem úponkovité rostliny. Úponkovité rostliny se nemohou samy přichytit, a proto potřebují žebříček, pletivo nebo oblouk, aby se navedly správným směrem. Díky oporám lze navíc ovlivňovat růst nových výhonků. Tím jim udáváte směr.

Naproti tomu popínavé rostliny se samy přidržují na zdech, plotech či pergole. Hedera neboli břečťan využívá například svoje přilnavé kořeny, aby se mohla vyšplhat vzhůru. Díky přilnavým kořenům se hedera pevně přimkne ke zdi, plotu či pergole. Tyto kořeny jsou dostatečné silné, aby odolávaly větru. Hedera neboli břečťan je mrazuvzdorná, ale navzdory tomu dobře snáší hodně slunce. Proto je to rostlina, kterou můžete obdivovat mnoho let. Jiná popínavá rostlina, plamének (clematis) se přidržuje pomocí ovíjejících stonků. Jestliže byste chtěli, aby se tato popínavá rostlina vinula do výšky u zdi, bude potřebovat žebříček. Chtěli byste, aby se plamének pnul podél pergoly? Oviňte sloupky pergoly pletivem. Plamének se pak bude sám vinout kolem pletiva, aby se vyšplhal nahoru.

Jak se popínavé rostliny sázejí?

Teď už víte, že mezi přichycováním popínavých a úponkovitých rostlin je velký rozdíl. Proto byste měli před sázením podle toho vybrat i vhodné místo. A pak můžete začít. Dále se postupně dovíte, jak:

  1. najdete optimální místo pro popínavou nebo úponkovitou rostlinu. Přitom přihlédněte k vhodné opoře a vystavení slunečnímu záření, které rostlina potřebuje, aby se jí optimálně dařilo. Hedera se například nehodí na zeď s omítkou.
  2. Připevněte opory k plotu, zdi či pergole. U úponkovitých rostlin a některých popínavých rostlin je opora pro optimální růst nezbytná. Dejte pozor, aby byla opora dobře upevněná.
  3. Pro oporu vykopejte asi 20 až 25 cm velkou jamku.
  4. Postarejte se o to, aby byl rostlinný bal dostatečně vlhký, a zasaďte ho v přiměřené výšce do jamky, šikmo proti opoře. Jak máte přesně produkt zasadit, to zjistíte v příslušných informacích o produktu na naší webové stránce. Doporučujeme Vám, abyste se o tom předem informovali.
    U některé popínavé rostliny se například musejí kořeny zasadit těsně pod povrch a u jiné rostliny potřebují kořeny více slunečního světla.
  5. Po zaplnění jamky vylepšete kvalitu půdy novým květinovým substrátem nebo přidejte živiny. Uvolněte úponky od stonku. U popínavých rostlin, které při přichycování potřebují pomoc, a u úponkovitých rostlin by se měly úponky připevnit k opoře.
  6. Potom ihned zalijte.

Měli byste vědět: Je možné, že popínavá rostlina se musí pěstovat ve stínu, ovšem kořeny potřebují sluneční světlo. Jak máte přesně postupovat, to se dovíte z informací o příslušné rostlině.

Jak se popínavé rostliny pěstují?

Zasadili jste popínavou rostlinu do země a samozřejmě byste chtěli, aby se jí dobře dařilo a aby rostla požadovaným směrem. Proto je důležité, abyste popínavé rostliny správně vedli. Chtěli byste, aby popínavá rostlina rostla jen nahoru? Odřízněte vodorovné výhonky a přivažte svislé výhonky.

Kromě toho je důležité, abyste popínavé rostliny pravidelně přistřihovali. Různé popínavé rostliny rostou až tak daleko, že už nemají žádnou oporu. Mohou růst také daleko dopředu od plotu. Nejlepší dobou pro přistřihování popínavých rostlin je časné jaro.

Prohlédněte si náš sortiment popínavých rostlin