Pořiďte si vlastní jezírko na koupání

Chcete se letos v létě zchladit doma na zahradě? Ale nemáte chuť řešit údržbu bazénu? Pak si pořiďte jezírko na koupání! Myslíme to vážně, mluvíme o jezírku, které bude vhodné nejen pro vodní rostliny a živočichy, ale i pro lidi. Kromě toho, že nevyžaduje takovou údržbu, má i spoustu dalších výhod. Zde najdete vše, co potřebujete vědět.

Co zahrnuje jezírko na koupání?

Jezírko na koupání je přírodní verze bazénu. Je ideální ke zchlazení v horkém létě. Existují různé typy jezírek ke koupání.

1) Přírodní jezírko je součástí zahrady. Má podobu jezírka, které můžete potkat na vesnici nebo ve městě. V jezírku jsou vodní rostliny, které jej přirozeně čistí. Rostliny k vodě a bahenní rostliny vytvářejí krásný přechod mezi jezírkem a zahradou. Zkombinujte své jezírko s dřevěnou plošinou, abyste si připadali jako opravdoví rybáři.

2) Formální jezírko ke koupání spíše připomíná bazén. Část pro koupání je jasně oddělena od části pro rostliny. Část s rostlinami má funkci čištění vody. Musíte uznat, že jezírko plné vodních rostlin skýtá krásný pohled. Koupací část je bez rostlin a živočichů. Díky tomu si můžete pěkně zaplavat, aniž byste museli dávat pozor na rostliny a zvířata. K přečerpávaní vyčištěné vody do koupací nádrže se používá vodní čerpadlo. Můžete tedy plavat v křišťálově čisté vodě.

3) Plavali byste raději s rybami? Pak investujte své úsilí do rybího jezírka! Máte raději velké kapry nebo malé rybky? V každém případě vytvořte jezírko hluboké alespoň 80 cm, aby měly ryby dostatek prostoru a dobře prosperovaly. Jezírko s velkým množstvím ryb nelze udržovat čisté jen pomocí rostlin. Takové jezírko bude vyžadovat čisticí čerpadlo. Pak si můžete užívat zábavy při koupání! Dávejte pozor, abyste nějakou rybu nezašlápli.

Proč se rozhodnout pro jezírko ke koupání?

„Proč bychom si měli raději pořídit jezírko než bazén?“ Tuto otázku často vyslovují lidé, kteří poprvé slyší o jezírku ke koupání. Mnoho lidí totiž neví, že jezírko má spoustu výhod. Jeho údržba je snadnější než údržba bazénu. Vodní rostliny a přirozeně se vyskytující bakterie udělají většinu práce za vás. Čistí vodu a zabraňují růstu řas. Voda v jezírku je díky tomu čistá. Občas však může být potřeba z koupacího jezírka odstranit listy a větvičky ze stromů nebo keřů rostoucích v zahradě. O jezírko se tedy staráte přirozeným způsobem. Díky tomu není zapotřebí chlór, aby byla voda čistá.

Také tím pomáháte přírodě. Jezírko poskytuje útočiště vodním živočichům. Vodní rostliny, stejně jako kterékoli jiné, také pohlcují ze vzduchu CO2 a vylučují kyslík. Takže svou malou troškou přispíváte do mlýna ochrany přírody. V bazénu nemáte zeleň.

Jezírko navíc opravdu krásně dokresluje vzhled zahrady a tvoří celek se zbytkem rostlin a dalších jejích součástí.

Co potřebuji k vytvoření jezírka ke koupání v zahradě?

  1. Spoustu místa v zahradě. Samozřejmě, že si chcete opravdu zaplavat. Naplánujte si dopředu, jak dlouhé, široké a hluboké koupací jezírko bude a jaký vzhled byste si představovali. Doporučujeme, abyste si na vlastní realizaci jezírka najali firmu. Čím větší jezírko bude, tím složitější je jeho vytvoření.
  2. Cirkulační čerpadlo umožňuje proudění vody. Tím zabráníte, aby se do vody dostaly nežádoucí bakterie. Toto čerpadlo také přenáší ve formálních jezírkách ke koupání vodu z čisticí nádrže do koupací nádrže.
  3. Okysličující rostliny jsou nezbytné pro udržení jezírka bez řas a čisté a zdravé vody. Tyto rostliny pohlcují CO2 z vody jezírka a uvolňují do ní kyslík. To je dobré pro život v jezírku.
  4. Plovoucí rostliny, stejně jako okysličující rostliny, pomáhají při prevenci růstu řas. Dělají to odstraňováním solí z vody. Plovoucí rostliny se nevysazují do dna jezírka, jako ostatní vodní rostliny. Tyto rostliny se umísťují na vodní hladinu a kořeny listů extrahují živiny přímo z vody.
  5. Rostliny k vodě a bahenní rostliny krásně zjemňují přechod na břehu jezírka. Bahenní rostliny rostou ve vodě a budou vám dělat společnost při vstupu do jezírka. Rostliny k vodě rostou na souši. Nelíbí se jim, když mají kořeny trvale pod vodou, ale příležitostně si s vodou poradí. Tyto rostliny často zpestřují jezírka ke koupání.

Jak udržovat jezírko ke koupání?

Jezírko ke koupání je nenáročné na údržbu, důležité je však jeho umístění. Vyberte pro jezírko místo vzdálené od opadavých stromů a keřů. Nebudete tak muset příliš často z vody lovit spadané listy. Také by bylo dobré vybrat místo na slunci. Vodní rostliny milují spoustu slunce a vy ho při koupání samozřejmě také oceníte. Důležité je také jednou až dvakrát za rok vodní rostliny zastřihovat. Můžete je zastřihnout zhruba až na třetinu jejich délky. Nezapomeňte, že některé rostliny nemohou mít listy nebo květy ve vodě. To je vždy uvedeno na obalu rostliny.

Pro rostliny je také velmi důležité, abyste udržovali správnou hodnotu pH vody. Déšť snižuje tvrdost vody. To komplikuje přežití rostlin. Může se stát, že rostliny uhynou a začnou se nekontrolovaně rozrůstat řasy. Občas otestujte kvalitu vody. Testováním prověříte tvrdost vody, ale také množství živin. Když je živin ve vodě málo, doplňte je. Pro tento účel používejte substrát pro jezírka.

Už jste se nechali přesvědčit k pořízení jezírka ke koupání?

Prohlédněte si naši řadu vodních rostlin