Pořiďte si zeleň a popusťte uzdu kreativitě

Rostliny můžete umístit kamkoli a kdykoli, ale přemýšleli jste někdy o tom, že byste to udělali úplně jinak? Vystavte své poutavé krásky neotřelým způsobem, aby bylo nemožné je přehlédnout. Výzkumy prokazují, že rostliny pozvedávají náladu, zejména když s nimi pracujete kreativně. Zde je několik nápadů, které vám pomohou začít.

„Živá stěna“

Chcete si do svého domova netradičním a dekorativním způsobem přidat zelený prvek? Pak je zelená stěna, které se také někdy říká vertikální zahrada, nanejvýš moderní a originální volba. Proč neposunout tento populární trend o krok dále a nepřenést jej dovnitř, abyste měli zelenější domov? Udělejte si vertikální zahradu na prázdné stěně v obýváku, v kuchyni nebo v chodbě. Použijte různé druhy rostlin, čímž získáte různé velikosti, výšky a své oblíbené barvy. Můžete tak svůj domov obohatit o úchvatné, neotřelé výtvarné dílo hrající barvami. Jedná se o velmi elegantní řešení, kterému můžete vdechnout vlastní styl ladící s vaším vkusem i interiérem a které nezabere téměř žádný prostor. Ideálně se proto hodí i do menších obytných prostor.

Jak vytvořit živou zelenou zeď?

 1. Pořiďte si nástěnný držák na květináče (k dostání ve většině hobby marketů) a připevněte jej na stěnu.
 2. Vyberte odpovídající vnitřní květináče a rostliny, které se hodí k nástěnnému držáku a zároveň do vašeho interiéru.
 3. Vyberte si flexibilní rostliny, které budete moci snadněji tvarovat. Tip: převislé rostliny jako břečťan lze snadno přizpůsobit vlastním představám, což může napomoci k rychlému vytvoření záplavy zeleně.
 4. Věnujte pozornost prostoru, který rostlinám vyhradíte – všechny by měly mít dostatek místa pro růst.
 5. Pro rostliny použijte vhodný substrát a hnojivo.
 6. Dobře květináče zajistěte, ale tak abyste byli schopni je zalévat.

 

Závěsné rostliny

Závěsné rostliny představují snadný způsob, jak přidat zeleň do menších prostor. Tyto rostliny nezaberou mnoho prostoru a jsou dokonalým prostředkem pro prezentaci vašich kreativních sklonů. Závěsným rostlinám to bude slušet i ve větších prostorách a rozhodně se hodí pro ozelenění domu. Můžete je snadno uspořádat do různých výšek, například prodloužením pomocí dalšího kusu provazu.

Ripsalis, 40cm - Horteka

Potřebujete inspiraci? Podívejte se na tento seznam nápadů, který jsme pro vás vytvořili:

 1. Skleněné koule vás vynesou na nebe. Bude to vypadat, jako by byly rostliny v těchto malých závěsných vázách osvětlené. Překrásně vypadají s tilandsiemi nebo jinými malými pokojovými rostlinami.
 2. Chtěli byste raději zavěšené rostliny v květináčích? Vyberte si závěsný květináč, který lze připevnit ke stropu, nebo lehký květináč, který lze zavěsit pomocí provazů. Vyberte styl, který doplní váš interiér.
 3. Na závěsných rostlinách je úžasné to, že je můžete umístit kamkoli a jakkoli je uspořádat. Vyberte si vlastní květináč a zavěste ho nad jídelní stůl, postel nebo dokonce vanu! Díky tomu si kdykoli budete moci užívat zeleně. Mnoho rostlin má také zdravotní přínos v podobě schopnosti čistit vzduch.
  Nechcete mít nad vanou nebo postelí hlínu? V takovém případě si zvolte umělé závěsné rostliny. Ideální pro tmavší prostory nebo místnosti, které musí zůstat čisté!
 4. Vytvořte si v místnosti příčku pomocí stojanu na závěsné rostliny. Použijte věšák na šaty a zavěste na něj své oblíbené rostliny. Umístěte jej mezi kuchyň a obývací pokoj jako přirozenou přepážku.

 

Pokojové rostliny ve vodě

Pěstování pokojových rostlin prochází transformací – stále více se pěstují ve vodě. Tento druh pěstování se nazývá hydroponie. Tento neobvyklý způsob pěstování pokojových rostlin dodá vašemu zelenému interiéru zcela odlišný vzhled. Velmi dobrou volbou je například toulitka a klusie. Věděli jste však, že ve vodě lze pěstovat i monsteru, filodendron a zelenec?

Anturie Peach, 45cm - Horteka

Postup pěstování pokojové rostliny ve vodě krok za krokem:

Krok 1: vyjměte rostlinu z původního květináče a odstraňte z kořenů většinu zeminy. Opláchněte kořeny vlažnou vodou. Poznámka: je žádoucí, aby byly kořeny v co nejlepším stavu. Postupujte velmi opatrně, aby se kořeny neuvolnily nebo nepoškodily. Doporučuje se neoplachovat je studenou vodou.

Krok 2: Naplňte čistou vázu vodou. Nejlepší je používat minerální vodu pokojové teploty. Voda z vodovodu obsahuje více vápníku, který rostlinám příliš neprospívá. Kromě toho také zanechává usazeniny na váze.

Krok 3: Umístěte rostlinu do vody, ale dávejte pozor, aby se vody nedotýkaly listy. Listy, které visí do vody, mohou uhnívat.

 

Rostliny od podlahy až ke stropu

Čím více rostlin doma, tím lépe! Přebarvěte místnosti v domě odspoda nahoru na zeleno pomocí rostlin. To můžete zajistit několika způsoby. Zvažte velkou pokojovou rostlinu, jako je monstera. Tato rostlina s krásnými robustními listy může vyrůst až několik metrů do výšky. Připevněte její vzdušné kořeny k opěrné kokosové tyči nebo stojanu, abyste jí pomohli vyrůst co nejvýš. Vytvořte si pomocí keřů monstery vlastní interiérovou džungli. Jsou tak obrovské, že se za ně můžete téměř schovat!

Filodendron 'Green Wonder', 100cm - Horteka

Dalším způsobem, jak dostat zeleň do výšky je pomocí stojanů na rostliny, stolů na rostliny, skříní nebo žebříků. Uspořádejte několik malých zelených rostlin na dřevěný žebřík, a vytvořte si tak zelené „schody do nebes“. Zvažte použití nenáročných sukulentů nebo uklidňujících bonsaí. Celou scenérii dotvořte pomocí bujných bylinek a závěsných rostlin, které se mohou samy popínat. Tyto rostliny se budou během růstu ovíjet kolem příček žebříku, takže za čas nebude žebřík skoro vidět.

Inspirovaly vás tyto veselé nápady? Nemůžete se dočkat, až začnete aranžovat pokojové rostliny? Podívejte se na sortiment pokojových rostlin Horteka a pusťte se do díla!

Prohlédněte si náš sortiment pokojových rostlin zde