Převislé rostliny: atraktivní zelený trend

Máte doma místnosti tak plné, že už nedokážete vytvořit místo pro pokojovou rostlinu? Možná to tak působí, ale pro trochu zeleně se vždycky místo najde! Myslíme si, že pro zeleň se vždy nějaké místo najde, především tam, kde byste to nečekali. Už jste někdy přemýšleli o převislých rostlinách? S našimi nejkrásnějšími převislými rostlinami si do svého domu přinesete kousek džungle. Jak? Rádi Vám vysvětlíme některé důležité zásady pěstování těchto rostlin.

Převislé rostliny můžeme jen doporučit

Převislé rostliny mají celou řadu předností. Abyste si udělali představu o tom, jak skvělé tyto rostliny skutečně jsou, přinášíme zde souhrn všech jejich plusů. Za prvé se pro Vaše převislé rostliny nabízí celá řada stanovišť. Starček převislý (senecio) se výborně hodí k zavěšení před okno. Převislou rostlinu můžete postavit například na vysoký regál s knihami, na parapet nebo do speciálního závěsného květináče. Zajistěte, aby byl pod rostlinami dostatek místa.

Naši převislí kamarádi jsou nádherným doplňkem nejen do malých místností, ale také do velkých, (často) prázdných prostor. Pracujete ve velké kanceláři a nechcete slyšet všechno, co zazní na jejím opačném konci? Pak jsou pro Vás závěsné rostliny ideálním řešením. Závěsné rostliny mají akustické účinky a zabraňují odrážení zvuků v kanceláři. Kromě toho rostliny působí optimisticky a antistresově. Právě proto najdete v nabídce společnosti Horteka spoustu zeleně.

Tyto rostliny vypadají navíc velice přirozeně a naprosto dokonale. Převislé rostliny poskytují úžasný pocit džungle ve městě. Nakombinujte si všechny druhy převislých rostlin, nebo je smíchejte s jinými pokojovými rostlinami. Jediné, co nesmíte, je houpat se na liánách

Nejdůležitější tipy pro pěstování převislých rostlin u Vás doma

  1. Péče o převislé rostliny začíná už při jejich zavěšování. Pro zavěšování převislých rostlin u stropu potřebujete stabilní háček, zejména tehdy, když si vyberete těžký květináč.
  2. Dobře si rozmyslete, jakou nádobu použijete pro zavěšení své převislé rostliny. Důležitý je nejen vzhled a hmotnost květináče, ale i to, jak jej použijete. Rostliny se zpravidla dodávají v plastovém vnitřním květináči s otvory. Má to dobrý důvod. Voda tak může dobře odtékat. Vnitřní květináč postavte do závěsné nádoby, celek pak bude zároveň funkční i krásný.
  3. Svůj zelený přírůstek zavěste do výšky, kam ještě sami dosáhnete. Pokud jej pověsíte tak vysoko, že budete muset používat schůdky, vzniká zde riziko, že na zalévání zapomenete, nebo se Vám do něj nebude chtít. Kromě toho je důležité, abyste si mohli sáhnout do hlíny, a rozhodnout se tak, kdy již rostlina potřebuje zálivku. Pokud Vaše rostlina visí vysoko u stropu, může být řešením také háček na květináč, který lze snadno odstranit.
  4. Nezapomínejte, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Čím výše Vaše převislé rostliny visí nebo stojí, tím rychleji vysychá jejich hlína, a tím častěji potřebují vodu.
  5. Dejte pozor, kam svou rostlinu zavěsíte nebo postavíte. Převislé rostliny mají odlišné nároky na množství světla. Ty musíme splnit, chceme-li, aby rostliny optimálně kvetly. Před objednávkou zelené převislé rostliny si tedy rozmyslete, kam ji chcete postavit a kolik přirozeného světla se na příslušné místo dostane.

Naše hity

  • Starček převislý je veselá rostlina, jejíž listy vypadají jako malé a větší hrášky. Nezapomeňte však: Tato oblíbená rostlina může být velice dlouhověká. Chtěli byste více starčeků? Žádný problém! Zasazení starčeku je velmi snadné. Jeden stonek starčeku oddělte a nechte jej vysušit. Jakmile ratolest po nějaké době dobře vyschne, odstraňte spodní hrášky a zasaďte je do vlhké půdy. Po několika týdnech nová rostlina zakoření.
  • A jak by se Vám jako závěsná rostlina líbila hedera neboli břečťan? Dokáže růst jak směrem nahoru, tak také dolů. Hedera se vyznačuje plně zelenými pětiúhelníkovými listy. Rostlina navíc působí jako čistička vzduchu a nepotřebuje mnoho světla. Hedera je proto perfektní rostlina pro oživení kanceláře nebo pokoje pro hosty.
  • Chcete společně se zelení vnést do svého domu i barvy? Pak je pro Vás tou ideální převislou rostlinou podeňka neboli tradescancia. Zelené a fialové listy podeňky výrazně oživí každou místnost.
  • Kapradiny jsou opět v kurzu! Tyto rostliny, které čistí vzduch, jsou k dostání v různých tvarech, velikostech i zelených odstínech. Každé kapradí má svůj jedinečný tvar listů. Kapradí miluje vysokou vlhkost vzduchu, a proto se jedná o ideální rostlinu do koupelny nebo do kuchyně. Díky tomu je také můžeme označit za rostlinu, která je opět v kurzu!

Přejít na závěsné rostliny