Připravte zahradu na horké léto

Žlutá tráva, zvadlé rostliny a suchá půda jsou nyní minulostí! Jsme tu, abychom vám pomohli udržet vaši zahradu během horkého, suché léta co nejkrásnější. Není nic hezčího, než bujná, zelená zahrada plná květin. Ale v horkém počasí potřebují vaše rostliny více péče. Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější rady.

1. Dejte rostlinám hodně pít

V létě zalévejte rostliny více, než byste je zalévali v zimě. Voda se ze substrátu, kořenů a listů odpařuje následkem horka rychleji. To znamená, že musíte vodu častěji doplňovat. Zalévejte rostliny jednou za pár dní, nebo dokonce denně. Věnujte pozornost nárokům rostliny na zálivku. Tuto informaci najdete obvykle na štítku u rostliny. Rostlinu si také můžete vyhledat na naší webové stránce. Rostliny zalévejte ráno nebo večer, až zapadne slunce. Je chladněji a voda se tak rychle neodpařuje. Během dne se voda odpařuje velmi rychle a kapky vody mohou rostlinu spálit. Kapky fungují jako lupa, která zesiluje světlo dopadající na listy. To může listy poranit.

Abyste co nejvíce šetřili náklady na vodu a vyhnuli se jejímu nedostatku, uvažte nákup sudu na dešťovou vodu. Shromažďuje dešťovou vodu, kterou můžete později použít na zalévání rostlin. Dešťová voda je pro rostliny často lepší než voda kohoutková. Je to proto, že kohoutková voda obsahuje více vápníku. Nezapomeňte ani na další produkty, které vám mohou pomoci, jako například zahradní hadice, konve na zalévání či zavlažovací počítače.

2. Trocha energie navíc

Snad jste již rostlinám dopřáli trochu hnojiva v březnu po období zimního spánku. V červnu nebo červenci přidejte do půdy trochu kompostu, abyste zlepšili její kvalitu. Upozornění: Používejte organická hnojiva. Umělá hnojiva nezlepšují půdní život. Když přidáte organické hnojivo, půda nevyschne během horkého léta tak rychle, což znamená, že lépe zadrží vodu, aby ji mohly absorbovat rostliny.

3. Přikryjte půdu

Přikrytí půdy, v níž jsou rostliny umístěny, je další způsob, jak zamezit jejímu rychlému vysychání. K tomu můžete použít rostliny sloužící jako půdní kryt. Ty najdete v našem sortimentu půdního krytu. Použít můžete také neživý materiál, jako jsou kameny, štěrk či kůra. Dobře funguje také běžný odpad, jako jsou skořápky kakaových bobů nebo jádra broskví.

Rostliny v květináčích a rostliny ve volné půdě

Výše uvedené tipy se vztahují jak na rostliny v květináči, tak na rostliny ve volné půdě. Rostliny v květináčích lze přesunovat, a tak je ochránit proti nadměrnému světlu a teplu. Umístěte rostliny v květináčích na místa, kde budou mít dostatek stínu, aby se zchladily. Můžete také umístit květináče blízko k sobě. Takto bude sluneční světlo dopadat na větší povrch a rostliny tak rychle nevyschnou. Upozornění: Rostliny v květináčích obecně vyschnou rychleji než rostliny ve volné půdě.

Rostliny ve volné půdě lze přesunout jen tak, že je přesadíte. To se dělá obvykle mezi říjnem a březnem. V létě se přesazování nedoporučuje, protože rostliny to často nepřežijí. Důrazně nedoporučujeme přesazovat stromy. Jejich kořeny jsou pevně uchyceny k zemi. Bude pro ně obtížně se v nové půdě uchytit. Ochraňte je slunečníkem, který jim poskytne stín. Keře a jiné trvalky lze však přesadit snadno. Všimnete-li si, že některé rostliny mají v létě příliš slunce, přesuňte je na podzim na jiné místo. Také si rozmyslete, jaké nové květinové cibulky budete na podzim kupovat. Doporučujeme si vytvořit plán zahrady, abyste měli zahradu dobře rozvrženou.

Nevítaní návštěvníci

Kromě vysokých teplot se v létě mohou objevovat i choroby a škůdci. Na zahradě začnete pozorovat více much, mravenců a jiného hmyzu. Chraňte své rostliny s výrobky proti chorobám či zamoření škůdci. Většina z nich je organická. To znamená, že neobsahují žádné látky, které by škodily zvířatům, lidem, rostlinám nebo půdě. Takto budou vaše rostliny maximálně zdravé a silné.