Proměňte svou zahrádku na rajskou zahradu

Zdá se vám, že vaše zahrada není z největších, a rádi byste ji opticky zvětšili? Zahrada může působit větší, když na ni umístíte ty správné rostliny. Pak se vám podaří alespoň opticky svou rajskou zahradu zvětšit. Máme pro vás několik rad, jak docílit toho, aby vaše zahrada působila prostorněji a působivěji.

Dejte sbohem šedým dlaždicím

Nejdřív je potřeba se rozloučit s co největším počtem dlaždic. Čím více vydlážděné plochy na zahradě máte, tím méně prostoru vám zbude na pěstitelské aktivity. Jak už jsme ostatně již naznačili, k optickému zvětšení vaší zahrady poslouží zeleň. Na místa, kde předtím ležely dlaždice, můžete umístit kvetoucí cibuloviny nebo pestrobarevné zahradní rostliny. Polehlé půdokryvné rostliny jako je tymián, plaménky nebo zvonky rozzáří zahradu spoustou barev, aniž by zabraly příliš mnoho prostoru. Zasaďte je okolo trávníku, do otevřeného prostoru nebo mezi zbývající dlaždice.

Možná nejlepším způsobem, jak otevřít prostor zahrady, je namísto dlaždic vytvořit pěšinu z trávy. Když se bude pěšina klikatit, zahrada bude působit větší. Spolu se září barev kvetoucích rostlin tráva vytváří optimistický a prostorný dojem.

 

Co takhle živý plot

Více barev do zahrady dodáte tím, že nahradíte plot živým plotem. Pokud si navrhnete živý plot správně, také zahradu pocitově zvětší. Vyberte si svou oblíbenou rostlinu, vysaďte jednolitý živý plot (je potřeba dodržet stejné rozestupy a výšku rostlin) a zahrada hned bude vypadat větší. Sáhnete po rudém dřišťálu nebo zelenkavém ptačím zobu? Živý plot můžete krásně využít k oddělení zahrady od okolního světa. Naprosto se uvolněte ve svém vlastním rekreačním středisku. Chcete se dostat do pohody? Potom byste možná nepohrdli živým plotem z bambusu. Bambus Fargesia se k tomu jako neinvazivní druh hodí dokonale. Radši byste si na zahradě vytvořili zenový koutek? Oddělte prostor přírodní cestou osazením ozdobných trav. Nejlepší přítel pro tichou meditaci.

Tip: Tuto optickou iluzi lze výtečně podpořit i dalšími zahradními rostlinami. Vysázejte si tedy na zahradu tolik oblíbených rostlin, kolik se jen vejde.

 

Tlumené barvy a různá výška rostlin

Když si vyhrajete s barvami nebo výškou rostlin, také tím můžete pomoci optickému zvětšení prostoru zahrady. Potom ze zahrady vyzařuje jednota spolu s tlumenými odstíny určité barvy. Například zvolíte dva odlišené odstíny modré a fialové. Dokonce i pořadí barev může zahradu pocitově zvětšit. Tmavší odstíny umístěte do popředí zahrady, aby postupně přešly do světlejších odstínů v zadní části. Tím dodáte zahradě hloubku. Dodaný pocit hloubky mohou ještě umocnit různě vysoké rostliny a květiny. Nižší rostliny zasaďte do popředí a vyšší spíše dozadu. Naše kvetoucí cibuloviny jsou pro tento účel jako stvořené. Nakombinujte veselé cibuloviny s nízkými keři, jako jsou hortenzie, nebo trvalkami, jako je levandule.

 

Pro lepší představu pro vás máme příklad:

  • Nejprve do přední části umístěte tmavě fialový pryskyřník. Z každé cibulky této krásné květiny vyraší 8 až 10 květů o výšce 30 až 40 centimetrů. Nádherné květy vám budou dělat radost celé léto.
  • Za touto částí postupte o úroveň výš růžovými jiřinami nebo vytvořte výrazný předěl vysazením polokeře, například levandule. Velkokvěté jiřiny dorůstají do výšky až 90 centimetrů a kvetou dlouho, většinou od července do října.
  • Poslední pásmo vytvořte ze světle růžových nebo bílých mečíků. Vytáhlé mečíky mohou dosáhnout výšky až jednoho metru a kvetou v podobném období jako jiřiny. Nejenže vaše zahrada bude díky květinám veselejší, bude i pocitově prostornější – co víc si přát?

Fantazii se meze nekladou!

Nemáte příliš prostornou zahradu? Zapomeňte na čtvereční metry – fantazii se meze nekladou! V poslední době je čím dál oblíbenější svislé zahradničení. Zkuste si tento způsob s popínavými rostlinami nebo svislým uspořádáním květináčů. Popínavé rostliny se například výborně hodí, když chcete na obvodovou zeď nebo pergolu přidat trochu barvy. Jako jednoduché a ekologické řešení se nabízí břečťan. Jedná se o osvědčenou popínavou rostlinu, která se dokáže přichytit na zeď a lézt po ní dál a dál, dokud má kam. Pokud chcete mít na zahradě naprostou romantiku, rozhodně si nenechte ujít nádhernou popínavou růži nebo veselý plamének. Těmto popínavým rostlinám musíte trochu vypomoci tím, že jim pořídíte konstrukci pro popínavé rostliny. Připevněte konstrukci na zeď a uvažte na ni úponky popínavých rostlin. Růže a plaménky se k sobě dokonce hezky hodí. Vytvořte si na romantické zahradě krásné prostředí mísením popínavých rostlin. Plaménky kvetou od května do června, potom jde do květu růže a na její překrásné květy se můžete vynadívat až do listopadu.

Další přístup ke svislému zahradničení je založený na stojanu pro rostliny. Přivrtejte stojan na zeď a pověste na něj různé veselé květináče s vašimi zelenými miláčky. Vybírejte spíše menší rostlinné druhy, aby nebyl květináč příliš těžký.

Chcete se pustit do přeměny malé zahrádky ve velkou zahradu snů? Potom si prohlédněte náš široký sortiment zahradních rostlin a vyhrňte si rukávy.

Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin