Prostokořenné rostliny: Co to je a jak je pěstovat?

Prostokořenné znamená, že kořeny rostliny jsou “nahé”. Naši pěstitelé přesouvají kořeny rostliny v době jejího jednoho roku stáří. Rostliny již kvetly, jsou mají tak jeden rok v plné síle za sebou, Díky tomu víme, že jsou rostliny v dobré kondici. Naše tzv. Prostokořenné rostliny jsou odolné trvalky. Proto je můžete mít v zahradě po dobu celého roku.

 

Jaké jsou výhody prostokořenných rostlin?

Prostokořenné rostliny mají oproti rostlinám v pěstebních květináčích určité výhody:

  • Rostliny mají silný kořenový systém díky růstu během jednoho roku u pěstitele. První rok po výsadbě je rostlina silnější než rostlina z pěstebního květináče.
  • Prostokořenné rostliny rychleji kořeny zapustí. Ihned po zasazení se kořeny výborně adaptují na zeminu, což se nedá říci u rostlin z pěstebních nádob. V případě takto pěstovaných rostlin, si musí kořenový bal postupně na novou zeminu přivyknout. Z toho důvodu může rostlince trvat déle, než začne růst.
  • Prostokořenné rostliny začínají po zasazení růst rychleji. Rostliny v květináči mívají pomalejší růstový proces, což může být příčinou chorob, anebo dokonce uhynutí.
  • Prostokořenné rostliny jsou méně citlivé na sucho, chladné nebo vlhké období v porovnání s rostlinami v květináčích. Jsou jen velmi málo citlivé na výkyvy teplot. Právě tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro správný růst a zdraví rostliny.

Horteka dodává prostokořenné rostliny v sáčcích vyrobených z organických materiálů. Jsou vyrobeny z cukrové třtiny a lze je recyklovat. Výsledkem jsou nižší emise CO2 než u biologicky rozložitelných plastových pěstebních květináčů. Balení obsahuje rašelinu. Kořeny proto není nutné ihned po doručení zasadit do půdy. Mohou být skladovány na chladném místě bez nutnosti další údržby.

 

Prostokořenné rostliny slaví svůj velký comeback

Možná se divíte, zda tyto rostliny s výskytem suchých větví jsou stále naživu. Ano, jsou určitě naživu! Je pochopitelné, že některé rostliny, které dodáváme mohou vypadat sušší. Bezpečně si je začnete užívat, jakmile ony začnou růst. Díky extra jednomu roku růstu byly prověřeny a jsou silnější než kdy předtím.

 

Jak sázíme prostokořenné rostliny?

Výsadba prostokořenných rostlin je zábava a nic složitého. Níže najdete několik tipů pro sázení kořenů:

1. Kořeny je možné zasadit do květináčů, zahradních záhonů plných půdy.

2. Kořeny jdou vždy směrem dolů.

3. Pokud chcete opravdu bohaté rozvětvené kořeny, připravte otvor dvakrát tak hluboký, než je průměr samotného balu. Docílíte tím toho, že každý kořen bude mít dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj

4. Zasypejte čerstvou zeminou, která poskytuje potřebné živiny po dobu 60 dní.

5. Pokud má kořen zelený výhonek, měl by být ponechán na povrchu

6. Máte pouze velkou kořenovou rostlinu? Ta by měla být zasazena „vzhůru nohama“ přímo do země.

7. Po výsadbě je potřeba rostlinu zalévat, jakmile zemina prosychá, jelikož je důležité, aby půda byla permanentně vlhká. Pokud se stane, že po dobu několika dní vůbec neprší, je potřeba dodatečně zavlažovat.

8. Jakmile se objeví první kvítky, je čas začít přihnojovat. Doporučujeme použít organické hnojivo nebo pelety s živinami, a to jak v květináčích, tak i v zahradě.

 

Kdy začnou kořeny růst a kvést?

Kořeny začnou nabírat na síle, když se začne oteplovat. Pokud zasadíte kořeny na podzim, potrvá to déle. Během té doby formují kořeny své vlásečnice. Pokud zasadíte kořeny na jaře, vyrostou rychleji. Teplé počasí se pomalu blíží. Prostokořenné rostliny můžete jednoduše sáze po celý rok, když nemrzne samozřejmě.

Podívejte se na naše trvalky