Sázení lilií

Lilie jsou úžasné květiny, které se také považují za symbol přírodní krásy. Oblíbené lilie (Lilium) lze výborně kombinovat s dalšími kvetoucími cibulovinami a zahradními rostlinami. Lilie se sázejí na podzim nebo na jaře, aby vás v létě čekala záplava květů!

Lilie: přírodní krása

Známe více než sto různých odrůd lilií a další hybridní odrůdy. Vydělujeme čtyři hlavní skupiny hybridních odrůd – asijské hybridy, orientální hybridy, trubkovité hybridy a tzv. hybridy LA (kříženec asijských a trubkovitých odrůd). Některé odrůdy lilií navíc najdete pouze ve volné přírodě v Asii, Americe nebo v Evropě.

Všechny odrůdy mají tři vnitřní a tři vnější okvětní lístky, které mají jemně špičatý tvar. Ve středu květu roste šest tyčinek obklopených okvětními lístky. Květy dorůstají průměru až 25 cm. Na odrůdě závisí barva, přesný tvar a velikost květu i velikost cibulky.

  • Hybridy Aurelian jsou vyšlechtěné z trubkových lilií, které, jak jejich název naznačuje, mají květy ve tvaru poháru. V červnu nebo červenci se můžete těšit na bílé, žluté nebo růžové květy. Na každém stonku vykvétá 6 až 15 květů.
  • Lilie bělostná (Lilium candidum) patří k nejstarším vyšlechtěným odrůdám lilií, kterou poznáte podle bílých květů. Tato lilie může dorůstat až do výšky 1,80 metru. U této odrůdy na jednom stonku naleznete až 20 květů, mnohem více než u ostatních odrůd.
  • Lilie tygrovaná (Lilium lancifolium) zase přináší oslnivé oranžové květy. Tato odrůda je charakteristická tím, že okvětní lístky se stáčejí dozadu a tyčinky trčí daleko z květu. Existuje mnoho neobvyklých odrůd lilií.

Sázení lilií na zahradu

Lilie patří mezi letní cibuloviny, a ty se vybarvují v červnu a v červenci. Sázejí se buďto na podzim, v říjnu, nebo v prosinci, nebo na jaře před začátkem dubna. Nesmíte je ale sázet v období mrazíků. Teplota pod bodem mrazu by mohla cibulky poškodit. Přesto však doporučujeme lilie vysadit, co nejdříve je to možné. Čím dříve je vysadíte, tím déle se mohou zakořeňovat a tím více je chlad posilní. Z cibulek nakonec vyraší silnější a vyšší rostliny s většími květy.

Lilie mají v oblibě sluneční svit, ale pouze pokud jim je od kořenů zima. Proto cibulky zasaďte na stanoviště s dostatkem slunečních paprsků, které lze zároveň v případě nutnosti ochránit před mrazem. Zajistěte, aby měly vždy mírně vlhkou půdu. Půda musí být kyprá a řádně odvodněná, aby cibulky správně rostly. Smícháním půdy se substrátem nebo hnojivem se půda obohatí. Před výsadbou si přečtěte informace na obalu. Některým odrůdám nevadí vápenatá půda, jiným ano. Pokud si nejste jisti, zvolte raději mírně kyselou půdu. V takové půdě se bude dařit všem odrůdám lilie. Kyselost půdy můžete ověřit testem pH.

Při výsadbě si pomozte šikovnou lopatkou nebo speciálním sazečem na cibuloviny. Vyhlubte jamku o hloubce odpovídající trojnásobku výšky cibulky lilie a vložte všechny cibulky zúženým koncem směrem nahoru a kořeny směrem dolů. Udržujte odstup 20 až 25 cm. Pokud potřebujete vysázet cibulky na velkou plochu, nejdříve postupně vyhlubte všechny jamky a potom zasaďte všechny cibulky najednou. Jamky zasypte substrátem pro květinové cibuloviny a jemně jej upěchujte. Pokud se vám půda zdá suchá, trochu ji zalijte. Cibulky lilií zpravidla snášejí chlad dobře. Jakmile ale přijdou velmi silné mrazy nebo přívalové srážky a silný vítr, zakryjte je raději bublinkovou fólií.

Sázení lilií do květináče

Liliím to náramně sluší ve velkém květináči na terase, na balkóně, ostatně i na zahradě. Sázení lilií je hračka. Stačí postupovat podle následujících kroků:

  • Připravte si velký květináč, ale pouze takový, který má na dně otvůrky, aby docházelo k odvodňování květináče.
  • Na dno nasypte úlomky květináče a poté jej překryjte čerstvým substrátem.
  • Zasaďte cibulky do trojnásobné hloubky jejich výšky zúženým koncem směrem nahoru.
  • V květináči nepotřebují tolik prostoru, bude stačit odstup 15 až 20 cm.
  • Zasypte cibulky substrátem a jemně jej upěchujte.
  • Hned potom lilie v květináči zalijte.
  • Liliím se bude dařit na terase nebo balkóně.

Vysaďte různé odrůdy lilií a všem padne brada

Zahradám i nádobám to mnohem víc sluší, když v nich kvetou rostliny s různě barevnými nebo různě velkými květy a rozmanitými listy. Půvabné lilie nejvíce září v kolektivu svého druhu. Můžete je samozřejmě na zahradu vysadit spolu s jinými rostlinami, aby všem opravdu padla brada. Lilie skvěle doplňují další vysoké kvetoucí rostliny jako například mečíky kalokvěty, vlčí boby nebo jiřiny. Chcete mít na zahradě příjemnou a uvolněnou atmosféru? Potom dejte přednost různým druhům květin ve dvou či třech barevných kombinacích a namíchejte je. Máte trochu okázalejší představu? Zkuste ještě větší počet odrůd různých tvarů a barev. Čím více barev, tím lépe! Jak praví zahradnický klasik: lilie lze nakombinovat se širokou škálou dalších květin. Není na tom co zkazit, sluší jim to všude.

Přesun lilií dovnitř

Lilie se také hodí dovnitř jako řezané květiny. Stačí odříznout několik květin ze zahrady a umístit je do vázy s několika listy. Dbejte na to, aby váza byla čistá a abyste rostliny odřízli pod úhlem. Spodní listy odstraňte, aby nebyly ponořené ve vodě. V závislosti na vnitřní teplotě mohou lilie kvést až dva týdny. Vázu umístěte na slunce a vyměňujte vodu jednou za týden (nebo jakmile se zakalí).

Prohlédněte si náš sortiment lilií