Tipy na údržbu, aby byl váš trávník krásný

Je přirozené, že se na jaře a v létě chcete těšit z krásného trávníku. Aby trávník vypadal znovu dokonale, je třeba udělat několik věcí. Je skvělé zase aktivně zahradničit a dostat se do zpět do kontaktu s přírodou. A co je lepšího než fantastický výsledek – hezký zelený trávník, na němž si mohou děti opět hrát. Máme pro vás několik tipů na péči o trávník, abychom vám pomohli jej náležitě udržovat. Díky tomu se budete moci těšit ze zeleně své zahrady déle.

Zavlažovací náčiní

Zavlažování je v případě zeleného trávníku to nejdůležitější. O to je třeba dbát po celý rok. V horkých obdobích budete muset trávník častěji kropit. To může být nutné i vícekrát za týden. Ve vlhkých obdobích získá váš trávník dostatek vody z dešťových přeháněk. Objeví-li se na trávníku louže, ujistěte se, že dochází k adekvátnímu vsakování vody. Pokud nedochází, vyhlubte do trávníku několik děr, kudy se voda vsákne.

Vertikulace

Vertikulace, které se říká také vertikální sekání trávy, se provádí proto, aby se provzdušnily kořeny trávy a mohly lépe růst. Při vertikulaci odstraňujete z trávníku tvrdší vrstvu zahradního odpadu, převážně mechu. K tomu používejte provzdušňovací hrábě nebo vertikulátor. Hrábě umístěte hroty dolů a pohybujte jimi po zemi tam a zpět, přičemž vzniká hromada mechu. Nepoužívejte příliš síly, abyste nepoškodili kořeny. Dělejte to jednou ročně, na jaře nebo na podzim. Provzdušňovací hrábě najdete v našem sortimentu zahradního nářadí. Vertikulace se provádí proto, aby kořeny získaly více prostoru k růstu, mohly lépe dýchat, a aby se zlepšilo vsakování vody.

Kromě vertikulace je také dobrý nápad ihned odstraňovat plevel. Dělejte to po celý rok, jakmile jej uvidíte vyrůstat. Vytrhávač plevele tento úkol zvládne snadno a rychle. S vytrhávačem plevele nebudete muset na kolena a rýpat se v půdě.

Sadba

Na trávníku se mohou objevovat místa, která jsou buďto holá, nebo vypadají hůře než místa jiná. V takovou chvíli je na čase pustit se do nápravy. Osejte holá či hnědá místa novým travním semenem. Holá místa do pár týdnu zmizí. Abyste semenům pomohli řádně vzklíčit, můžete je lehce zaválet, nepoškoďte ale při tom ostatní trávu. Poté je vydatně zalijte a za několik týdnů budete mít dokonalý travní koberec!

Hnojení

Stejně jako jiné rostliny potřebuje i trávník výživu: hnojivo! Hnojení má tři důležitá období. První je na přelomu března a dubna, kdy tráva začíná po zimních měsících znova růst. Další připadá na červen nebo červenec, aby tráva zůstala silná v horkých letních měsících. A konečně v září nebo říjnu, aby se připravila na zimu. Nejlepší je hnojit organickými hnojivy. Jsou dobrá pro růst trávy, strukturu půdy i mikroorganismy, které v půdě žijí!

Sekání trávy

Nyní váš trávník vyrostl a nastal čas ho posekat! Zvláště v letních měsících mezi květnem a říjnem budete muset trávník zhruba jednou týdně posekat, aby zůstal úhledný. Samozřejmě si můžete zvolit výšku, na kterou chcete trávu posekat. Obecně se odstraňuje zhruba polovina stébel, až na výšku 5 cm. Jsou-li hodně teplé dny, doporučujeme trávu nechat narůst trochu delší. Vždy sekejte v různých směrech, aby všechna stébla trávy neukazovala stejným směrem. Kraje trávníku upravte zahradnickými nůžkami

Další tipy:

  1. Posypejte trávník vápnem. Vápno zlepšuje kyselost půdy a umožňuje trávě čerpat z půdy živiny. Na aplikaci vápna je obvykle vhodné jaro. Množství vápna, které použijete, závisí na kyselosti vaší půdy. Zjistit úroveň pH půdy můžete testem.
  2. K sečení a vertikulaci použijte vždy čisté, ostré zahradní nářadí. Tím zabráníte, aby se do půdy dostaly choroby.
  3. Máte v trávníku choroby či škůdce? Ihned trávník ošetřete přírodními pesticidy.
  4. Nenechávejte věci na trávníku celé dny na stejném místě, jinak bude tráva slehlá a na trávníku se objeví holá nebo suchá místa.