Více zeleně pro všechny typy balkónů

Zeleň je často spojována s domovem nebo zahradou, přitom ji můžeme dát kamkoliv. A to i na sebemenší balkón! Rostliny vytvoří z nudné rozhledny na vašem balkóně oázu klidu. Někdy může být obtížné rostlinu na malý balkón umístit. Horteka však přináší několik kreativních způsobů, jak jej ozelenit nehledě na velikost prostoru.

Vylepšete atmosféru na malém městském balkónu: balkón s plochou 1 m2.

Ozelenit můžete i ten nejmenší městský balkón. Je však zapotřebí nechat si na balkóně volný prostor, kde můžete sedět nebo stát. Máte-li balkón o velikosti jednoho čtverečního metru nebo menší, je tedy důležité hrát si s prostorem. V první řadě můžete samozřejmě umístit hodně rostlin na okraj balkónu. Balkónové květináče se dokonale hodí i na ty nejmenší balkóny. Opravdu můžete na balkóně pěstovat překrásné květiny. Do balkonových květináčů se skvěle hodí zvonky. Vykvétají záplavou modrých a bílých květů. Váš balkón se v mžiku promění v pestrobarevnou přehlídku květů. V jiných květináčích můžete pěstovat překrásné kvetoucí cibuloviny. Každou sezónu si můžete vybrat nové druhy kvetoucích cibulovin. Například tulipány nebo narcisy se vysazují na podzim, abyste se na jaře mohli radovat ze záplavy svěžích barev. Pro letní potěšení si zasaďte exotičtější druhy, jako jsou jiřiny nebo lilie.

Kromě všech těch jasných barev by mohla na balkóně vypadat dobře uklidňující zelená. Miřte vysoko. Například si můžete ze střechy balkónu zavěsit několik pěkných závěsných květináčů s chilským jasmínem (Mandevilla laxa). Na zeď můžete přišroubovat stojan na rostliny. Díky takovému stojanu budete mít více možností, jak rostliny zavěsit. Použijte menší rostliny v lehkých květináčích. Zvažte také bylinky, jako je třeba bazalka nebo pažitka.

Větší prostor pro více zeleně: balkóny s plochou 2,5–3 m2

Větší balkón je důvodem pro více zeleně. Pokud máte balkón s plochou 2,5 m2, můžete samozřejmě využít tipy pro malé balkóny. S více rostlinami bude však váš balkón ještě útulnější. Aby vám zbylo i místo na nábytek, přináší vám tým Horteka pár kreativních řešení pro více zeleně, která nevyžadují mnoho prostoru.

Více místa pro rostliny v květináčích získáte díky závěsným policím nebo závěsům na rostliny. Mohli byste zvážit levanduli v květináči nebo barevný rododendron. Dejte ale pozor, aby nebyly příliš velké a těžké. Novým trendem je umístit na balkón malý skleník s rostlinami. Můžete v něm pěstovat malé pokojové rostliny, jako jsou sukulenty, kaktusy nebo kapradiny. Poskytnou vám příjemný pohled během chvil pohody na balkóně.

U tohoto rozměru si můžete na balkón umístit i malý stolek s židlí. Stůl by nikdy neměl být prázdný. Dejte si na něj třeba květináč s kvetoucími cibulovinami nebo malou rostlinu v květináči. Malý ovocný stromek nebo olivovník na stole vykouzlí středomořskou atmosféru.

Větší balkón jako zelená oáza klidu: 5 m²

Na balkón o rozměrech pěti čtverečních metrů se toho vejde mnohem více. Tým Horteka doporučuje zvážit několik pěkných rostlin v květináčích. Tyto kombinace rostlin a květináčů mohou vytvořit styl vašeho balkónu. Chcete romantickou atmosféru se záplavou květin? Například plnokvěté hortenzie vám dodají pocit štěstí. Romantické růže v květináčích jsou také okouzlující. Dokonalé při posezení na balkóně za teplého letního večera. Pro větší dávku tropické atmosféry zvažte bambus v květináči nebo olivovník. Báječně se na balkón hodí také citrusy. V létě si můžete natrhat vlastní mandarinky nebo si udělat limonádu z vlastních citrónů. Skvělý tip na balkón je také miniaturní zeleninová zahrádka. Je perfektním doplňkem k ovocným stromům. Vytvořte si malou zeleninovou zahrádku nebo použijte několik květináčů a vypěstujte si výtečné ovoce a zeleninu. Ve své miniaturní zeleninové zahrádce si můžete vypěstovat vlastní rajčata, jahody, sladké papriky a další chutné svačinky. Berte v úvahu množství světla, které plodiny potřebují. Není zrovna nejlepší nápad umístit na stinný balkón rostliny, které milují slunce.

Městská zahrada na vašem balkóně: 10 m²

Pokud má váš balkón plochu 10 a více čtverečních metrů, máte skoro terasu. Tu můžete přetvořit na městskou zahradu. Protože tam máte tolik prostoru, můžete si dát na okraje balkónu mini záhony. Vysazením bambusů nebo okrasné trávy můžete získat přirozenou zástěnu mezi vámi a sousedy. Kromě toho získáte asijskou atmosféru s prvky zenové harmonie. Krása pro pohodový letní den. Pro více barev u vás na balkóně si vyberte do svého miniaturního záhonu kvetoucí trvalky. Zvažte vysazení okouzlující třapatovky nebo plnokvěté pivoňky. Líbilo by se vám mít překrásné květy a zároveň ochránit rostlinu před škůdci? Pak bude dokonalou volbou kalokvět africký (Agapanthus).

Chtěli byste ještě více zelené inspirace pro váš balkón?

Podívejte se na nabídku rostlin na terasy a balkóny Horteka