Vysazování cibulek tulipánů

Oblíbené tulipány jsou jedny z nejznámějších květinových cibulek na světě. Tyto květinové cibulky kvetoucí na jaře můžete začít vysazovat na podzim.  Následně si budete moci na jaře vychutnat barevnou zahradu plnou tulipánů.

Druhy tulipánů

Existuje mnoho různých druhů tulipánů a nabízíme je v nejrůznějších tvarech a barvách. U některých druhů téměř nepoznáte, že se jedná o tulipány. U tulipánu liliokvětého vám zajisté název napoví, že vypadá přesně jako lilie. Nejznámější je jednoduchý tulipán. Často se používá v kyticích. Dvojitý tulipán má plnější vzhled, protože má dvě vrstvy lístků. Tulipány botanické mají menší květy a nižší vzrůst. Aklimatizují se na tichých místech, kde budou vesele růst po celé roky.

Vysazování cibulek tulipánů

Cibulky tulipánů byste měli vysadit na podzim, od září do prosince. Takže s úpravou zahrady začněte již nyní! Počkejte, dokud teplota zeminy neklesne pod 10 °C, ale bude vyšší než bod mrazu. Největší dostupné cibulky potřebují asi deset týdnů teplotu pod 10 °C, aby se mohly připravit na období růstu a kvetení. Původní druhy tulipánů rostly v suchých a slunných podmínkách, takže nejkrásnější květy získáte, pokud je vysadíte v podobných místech. Cibulky můžete vysadit ve volné půdě nebo v květináčích.

·        Vysazování cibulek tulipánů ve volné půdě

Cibulky tulipánů mají rády světlou jílovitou zeminu. Zemina by neměla zůstávat příliš mokrá, protože to by jim zabránilo v patřičném růstu. Daří se jim také na přímém slunci. Vyberte pro ně tedy místo, na které svítí dostatek slunce, a které je dobře propustné. Nejdříve zeminu nakypřením provzdušněte. Vytvořte jamku, která bude asi třikrát hlubší než výška cibulky. Šířku jamky přizpůsobte podle množství cibulek, které chcete společně vysadit. Vždy dbejte na rozestupy mezi cibulkami, které jsou uvedeny na štítku rostliny. Každou cibulku umístěte do jamky špičkou nahoru a naplňte ji čerstvou zeminou pro cibulky. Zemina má správnou strukturu pro to, aby cibulky vytvořily kořeny. Zalijte je trochou vody a o zbytek se postará příroda.

·        Vysazování cibulek tulipánů v květináči

Pokud máte na zahradě větší množství dlažby nebo pokud máte balkón, jsou pro vás cibulky v květináči skvělou volbou. Zvolte si jednu barvu nebo celou škálu barev. Společnost Horteka nabízí mixy tulipánů, které jsou připraveny k vysazení – stačí je umístit. Nebo můžete popustit uzdu kreativitě a vymyslet svou vlastní kombinaci. Jen dávejte pozor, aby květináče byly dostatečně široké a hluboké. Zejména, pokud chcete vysadit různé druhy cibulek ve vrstvách – tomuto postupu se říká sázení ve stylu lasagne. Nejdříve na dno květináče umístěte vrstvu úlomků nebo keramzitu a poté jej naplňte zeminou. Ujistěte se, že jsou na spodní straně květináče díry, aby mohla odtékat voda. Největší květinové cibulky vždy vysazujte ke dnu, zakryjte je zeminou a poté vysaďte menší cibulky. Každá cibulka by měla být v hloubce dvakrát až třikrát větší, než je její výška. Každý květináč můžete naplnit až po okraj, čímž získáte nápadné výsledky. Omotejte květináče bublinkovou fólií, ochráníte tak rostliny před mrazem.

Kdy tulipány kvetou?

Vaše tulipány budou v rozpuku od března do května, pak si budete moci konečně užívat všech jejich barev. Nejlepší doba pro květy je v květnu, kdy vykvétá většina druhů tulipánů. Květen je právem nazýván měsícem tulipánů. Teplota a počet týdnů, po které jsou cibulky v zemi, určí, jak silné budou jejich květy a jak dlouho vydrží. Tulipány jsou jednoleté květinové cibulky, což znamená, že využijí veškeré živiny uložené v cibulce v jednom roce. Mohou vznikat i pacibulky, které však vykvetou pouze pokud jsou velmi velké. Až původní cibulky odkvetou, vyjměte je ze země a dejte prostor dalším cibulkám. Tulipány můžete množit pomocí semen, ale to může trvat sedm až deset let, takže musíte být trpěliví. 

Při nákupu květinových cibulek vždy zkontrolujte, zda mají značku kvality. U cibulek se značkou kvality byla testována jejich kvalita a zdraví. Všechny květinové cibulky, které nabízíme, mají značku kvality Holland Selection.. To znamená, že jejich kvalita, čistota, barva, velikost a zdraví už nemohou být lepší. Květinové cibulky společnosti Horteka jsou největší cibulky, které jsou k dostání na trhu. Rozkvět těchto květů je ještě silnější a rostliny vytvářejí větší květy nebo více květů, které kvetou déle.