Zeleň v menších domácích prostorách

Hrátky se zelení v menších domácích prostorách

Zeleň může být kdekoli, dokonce i v tmavých místnostech nebo malých prostorách. Umístit do takových prostor velkou strelícii by bylo složité. Existuje však mnoho zábavných a kreativních způsobů, jak i sem umístit zeleň. Menší prostory mohou významně zpestřit závěsné rostliny. Ukážeme vám, jak na to.

  1. Převislé liány, ale ne na houpání

Převislé rostliny, jako je například starček převislý nebo rděnka, které jsou známé svými dlouhými stonky, které mohou růst dolů k zemi. Můžeme tedy tyto liány nechat volně viset, aby vytvořily efekt džungle. Pravděpodobně máte dostatek prostoru k zavěšení rostlin do výšky. Umožněte, aby stonky rostly tam, kde vám nebudou překážet. Zpestřete zelení například schodiště. Zavěste rostliny na horním podlaží a nechte stonky a listy volně viset nad schody. Vznikne tak překrásný pohled, kterým se budete těšit při každé chůzi po schodech. Nebo vytvořte opravdovou džungli! Umístěte jeden nebo více vysokých květináčů na nižší skříň a nechte stonky převislých rostlin svěšené po stranách skříně. Takto si v mžiku vytvoříte miniaturní městskou džungli.  

Tip: Rostliny, která jsou umístěné vysoko mají méně slunce a rychleji vysychají. Proto na taková stanoviště vybírejte rostliny, které dobře rostou ve stínu a nepotřebují příliš častou zálivku. Tyto informace vždy najdete na štítku rostliny. Také se ujistěte, že na květináč dosáhnete, abyste mohli rostlinu zalévat. Jinak budete muset vždy nahoru vylézt.

  1. Nástěnné dekorace

Stále větší oblibě se těší zelené stěny. Taková stěna s rostlinami je samozřejmě ideální pro malé prostory. Existují dva způsoby, jak vytvořit zelenou stěnu: rostliny můžete pěstovat přímo na stěně nebo použít stojan pro rostliny. Abyste oblékli stěnu nebo dokonce strop do zeleně, můžete použít popínavé rostliny. Tyto rostliny rostou poměrně rychle a budou si samy hledat prostor. To dodá vaší stěně pěkný barevný odstín. Vhodnou rostlinou pro tento účel je šplhavnice. Tato popínavá rostlina může díky svým vzdušným kořenům dorůst do velké výšky. V interiéru však tato rostlina potřebuje při popínání trochu podpory. Vzdušné kořeny šplhavnice se na rozdíl od vzdušných kořenů břečťanu nedokážou zachytit na hladké stěně. Výhodou je, že kořeny nemohou poškodit stěnu. Stonky rostliny můžete upevnit pomocí svorek na kabely nebo samolepicích svorek. Vytvořte si na stěně a na stropě své vlastní vzory a získejte živou stěnu.

Raději byste měli na stěně několik rostlin? Pak použijte stojan pro rostliny. Pomocí vhodných kotvicích prvků jej můžete připevnit na stěnu. Do stojanu lze zavěsit různé květináče, a vytvořit tak krásnou zahradu v interiéru. Nezapomeňte zohlednit hmotnost rostliny a květináče. Doporučujeme, abyste do stojanu zavěsili malé pokojové rostliny, jako jsou pěkné sukulenty nebo bujné kapradiny.  

  1. Stolní svorky s rostlinami

Tento trend byste si neměli nechat ujít: stolní svorky! Tento držák připevníte ke stranám stolu, abyste mohli nad stůl zavěsit nejrůznější hezké věcičky. A co může nad stolem působit příjemněji než rostliny? Ozdobte držák nádhernými závěsnými květináči a mezi ně pověste lucerny. Díky tomu budou rostliny zářit. V květináčích doporučujeme malé kaktusy, tilandsie a malé převislé rostliny jako například mochyně. Vznikne příjemné místo ke stolování, které má atmosféru!

  1. Vertikální závěsný stojan na rostliny

Máte ve svém pokoji prázdný roh nebo holé místo na stěně? I plochy menší než půl metru čtverečního mohou snadno pojmout několik rostlin. Opět se využije výška místnosti. Tentokrát nebudeme rostliny zavěšovat, ale sami si vyrobíme závěsný stojan na rostliny. Co budete potřebovat? Několik prkének, čtyři dlouhé a pevné provazy a hák na zavěšení. Provazy by měly dosáhnout od stropu k podlaze a prkénka by měla být o něco širší než květináč. Postupujte podle následujících kroků a vyrobte si snadno vlastní závěsný stojan na rostliny:

  • Krok 1: Vyvrtejte do prkének otvory, jimiž je možné provazy provléknout.
  • Krok 2: Nahoře provazy svažte dohromady a vytvořte očko. To zavěsíte po sestavení stojanu na hák.
  • Krok 3: Provlékněte provazy otvory v prkénkách a než budete pokračovat dál, uvažte na provazu za každým prkénkem uzel. Ujistěte se, že jsou prkénka ve vodorovné poloze, aby květináče nesklouzávaly.
  • Krok 4: Zvolte počet prkének, který na stojan připevníte. Zohledněte výšku rostliny.
  • Krok 5: Můžete se rozhodnout, že stojan na rostliny zpevníte tím, že ho ukotvíte k podlaze nebo jej zatížíte, aby zůstal na svém místě.
  • Krok 6: Nejdůležitějším bodem je samozřejmě výběr rostliny! Vyberte co nejbarevnější rostlinu: kvetoucí pokojové rostliny. Dejte například prostor toulitce (Anthurium). Pěkně by mohl působit také závěsný stojan na bylinky s mátou, bazalkou a pažitkou.

Existuje mnoho možností, jak přidat trochu zelené barvy do všech místností ve vašem domě. Chcete začít s rostlinami? Podívejte se na naši širokou nabídku pokojových rostlin.