Olivovníky – vytvořte si na zahradě Středomoří

Pohled na olivovníky na vlastní zahradě potěší nejednoho zahradníka. S touto zahradní rostlinou se budete cítit jako na středomořském ostrově. Olivovník evropský neboli Olea europaea pochází z jižní Evropy. Olivovníky dobře snášejí teplo, ale poradí si i se studeným přímořským vánkem. Sestavili jsme pro vás seznam rad, díky nimž budou vaše olivovníky vypadat jako z katalogu.

 

Podnebí a stanoviště

Olivovníky nedají dopustit na slunce, a proto potřebují každý den hodiny a hodiny slunečního svitu. Než si rostlinu pořídíte, zamyslete se nad tím, kolik slunečního světla na vaši zahradu dopadá. Ideálním domovem pro olivovníky je zahrada orientovaná na jih. Rádi se totiž sluní celý den. Olivovníky lze pěstovat také uvnitř. Umístěte je co nejblíže k oknu, aby se jim dostávalo co nejvíce přímého slunečního svitu. Olivovníky sice zbožňují letní horka, ale zimu také přežijí ve zdraví. Neodolají však všemu, proto doporučujeme rostlinu přesunout dovnitř, hrozí-li propad denních teplot pod -2 °C nebo nočních teplot pod -10 °C.

 

Zalévání a hnojení

Olivovníky si nejvíce libují v jemně navlhlé půdě, proto je nezapomeňte pravidelně zalévat. Jelikož je rostlina na sluníčku a často zasazená v květináči, voda se odpařuje rychle. V zimě by mělo stačit zalévat jednou týdně, v létě ale možná bude potřeba dopřát rostlině zálivku až dvakrát nebo třikrát týdně. Nikdy nesmíte rostlinu najednou přelít velkým množstvím vody. Pak by v květináči mohla stát voda, která by způsobila uhnívání kořenů. Nejste si jistí, jestli je potřeba olivovník zalít? Zabořte do substrátu natažený prst až po druhý kloub. Pokud vám připadá, že už je substrát suchý, rostlinu zalijte.

Olivovníky nedoporučujeme rosit. Olivovníky běžně rostou v suchém podnebí, nepotřebují proto příliš vysokou vlhkost. V létě můžete rostlině rosením dokonce ublížit. V kombinaci se slunečními paprsky fungují kapky vody jako lupa. Mohlo by dojít ke spálení a poškození listů.

Olivovníky nemusíte nutně přihnojovat. Chtěli byste použít hnojivo, aby olivovník rostl rychleji? Potom přihnojujte ve vegetačním období nebo v období kvetení. Vegetační období trvá od března do září. Olivovníky kvetou v květnu nebo v červnu. V období vegetačního klidu by hnojení rostlinám mohlo dokonce ublížit.

 

Prořezávání

Určitě doporučujeme olivovníky prořezávat. Po prořezání bude olivovník překypovat krásou a využije svou energii na růst silných větví. Nikdy větve nezkracujte větve o více než 20 cm. Mohli byste tím ohrozit růst olivových plodů. Po příliš razantním ořezu vám olivy neporostou. Větve, které jsou suché nebo které rostou v opačném směru, odřežte ostrou čepelí nebo prostřihávacími nůžkami. Používejte pouze ostré a čisté nástroje (ideálně dezinfikované), abyste zabránili vzniku ranek. Na prořezávání je nejlepší začátek vegetačního období, tedy časně z jara. V tomto období se rostlina z prořezání vzpamatuje nejrychleji. Hnědých nebo zežloutlých listů se nemusíte okamžitě zbavovat. Často značí přebytek zálivky nebo nedostatek slunečního svitu. Přesuňte rostlinu na sušší nebo slunečnější stanoviště. Jsou listy I tak stále hnědé nebo zažloutlé? Pokud ano, pryč s nimi.

 

Co je dobré vědět!

  • Prvních pět let na olivovníku nerostou žádné olivy. Větve, na kterých rostou olivy, je potřeba prořezávat.
  • Olivovník může v květnu a červnu obrazit bílými květy. Ke květu dochází pouze po tužší zimě.
  • Rostlina není jedovatá. Vypěstované olivy lze jíst i zasyrova!
  • Olivovník je náchylný na puklice. Kontrolujte jej několikrát do měsíce.

Olivovník je jedním ze středomořských rostlin v naší nabídce. Podívejte se na obě varianty této rostliny. Ani s citronovníkem neuděláte při výběru chybu! I tento středomořský kousek bude krásně evokovat mořské prostředí.