9 nejméně náročných pokojových rostlin na péči

Pokojové rostliny rozveselí vaši domácnost. Pokud jste novopečeným pěstitelem, není nic krásnějšího než sledovat, jak vaše rostlina vytváří nové listy nebo jak poprvé kvete. Ale musíte dopřát svým pokojovým rostlinám řádnou péči a pozornost. A to se někdy snadněji řekne, než udělá, protože mnoho lidí neví, že nestačí rostliny jenom zalévat. Některé pokojové rostliny vyžadují velmi málo péče, což usnadňuje život lidem, kteří nemají zahradničení příliš v oblibě. Podívejte se na tento seznam pokojových rostlin vyžadujících pouze minimální péči, který jsme pro vás sestavili:

1. Rhipsalis

Rhipsalis je skvělý malý sukulent, který je k dispozici v řadě tvarů, takže si jeho krásy můžete užívat na konferenčním stolku i zavěšeného od stropu. Listy ve tvaru korálů a zářivě zelená barva dodávají rostlině veselý vzhled. Umístěte jej na světlé místo a mírně zalévejte jednou týdně – to je vše, co je třeba udělat, aby Rhipsalis vynikl. Naplňte celou místnost těmito bláznivými malými rostlinkami a představte si, že žijete pod vodou.

2. Kaktus

Kaktus je odolná rostlina, která pochází z pouštních oblastí, takže je zvyklá na extrémní podmínky. Kromě toho, že zvládne sucho, odolá i vysokým a velmi nízkým teplotám. Umístěte jej na stanoviště na přímém slunci, kam bude svítit alespoň pět hodin denně. Největší chybou, kterou lidé dělají s kaktusy je, že je zalévají příliš mnoho nebo vůbec. Přesto, že kaktus zvládá sucho, určité množství vody potřebuje. Zálivka jednou za čtrnáct dní v období růstu je postačující a po zbytek roku jej stačí zalít jednou měsíčně. Jednou za čas nechte zeminu před další zálivkou zcela vyschnout.

3. Aloe vera

Aloe vera je populární rostlina kvůli svým léčivým vlastnostem. Její gel se stále více používá do kosmetických přípravků a léčiv. Tento sukulent vyžaduje pouze minimální péči. Jednoduše jej jednou až dvakrát za čtrnáct dní zalijte a v létě zálivku zredukujte na jednou měsíčně. Nechávejte zeminu kompletně vyschnout, stejně jako u kaktusů. Umístěte rostlinu na takové stanoviště v polostínu, aby byla po několik málo hodin denně na přímém slunci. Pokud chcete sami používat gel z aloe vera, stačí odříznout kus listu a gel vymáčknout. Rostlina se potom sama uzdraví.

4. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk (Sansevieria) ve vás vyvolá dojem, jako byste měli doma safari. Tato rostlina původem z Afriky má tvrdé špičaté listy, které vypadají úplně jako chapadla. Vytvořte si s touto rostlinou pouštní atmosféru u vás doma. Tchynin jazyk je zvyklý na extrémní podmínky, takže vyžaduje jen velmi málo péče. Během růstového období jej jednou za čtrnáct dní zalijte a umístěte jej na světlé stanoviště. Pokud bude mít tento sukulent hodně přímého slunce, může však potřebovat častější zálivku. Vždy zkontrolujte, zda zemina zcela vyschla, než budete znova zalívat a zajistěte, aby rostlina nedostávala příliš velkou nebo

příliš častou zálivku. Prakticky jediným způsobem, jak můžete tchynin jazyk zabít, je přelít jej, takže je tato rostlina ideální volbou pro lidi, kteří neustále zapomínají zalévat své pokojové rostliny.

5. Bromélie

Bromélie jsou naše oblíbené kvetoucí rostliny! Tyto rostliny se staly velmi populární díky atraktivnímu ananasovníku, který patří do rodiny bromélií a který nad svými velkolepými listy vytváří plod ananasu. My si ale myslíme, že si pozornost zaslouží všechny rostliny z této rodiny. Kvetoucí pokojové rostliny mají úchvatné barvy a vypadají báječně v jakémkoli prostředí. Stejně jako mnoho dalších kvetoucích pokojových rostlin mají i bromélie rády slunná stanoviště, ale neměly by být na jasném poledním slunci. Udržujte zeminu rostliny neustále mírně vlhkou a občas ji mírně zalijte. Rostlinu potěší, když ji jednou za čas postříkáte listy a květy vodou z rozprašovače.

6. Dračinec

Máte v obýváku skutečného draka? Ne, to je úžasný dračinec. Dračinec je další pouštní rostlina, která je také ideální pokojovou rostlinou a vytvoří ve vašem obývacím pokoji atmosféru Západu. Pokud si chcete představit, že režírujete vlastní kovbojku, pak se o hlavní hvězdu filmu nemusíte po celou dobu natáčení příliš starat. Této rostlině se bude dařit na světlém nebo stinném místě a v létě jí postačuje zálivka jednou za dva až tři týdny, v zimě jen jednou za měsíc.

7. Rajská palma

Pokud chcete mít pocit, jako byste leželi na tropické pláži, pak je Rajská palma tím, co potřebujete. Můžete si užívat jejích vějířovitých listů, aniž byste jí museli věnovat mnoho péče. Umístěte palmu do částečného nebo do plného stínu, protože příliš mnoho slunečního svitu spálí listy palmy a způsobí jejich zežloutnutí. Zalévejte jednou za pět dní v létě a v zimě střídmě jednou za deset dní. Rajská palma pochází z deštného pralesa, takže ocení pravidelné ovlažení vodou z rozprašovače, což také sníží pravděpodobnost napadení chorobami a škůdci

8. Filodendron

Pokud hledáte pokojovou rostlinu, která je nenáročná na péči a i přesto odpovídá současným trendům v oblasti zeleně, pak je jasnou volbou filodendron. Díky svým fantastickým listům všemožných tvarů je tato pokojová rostlina dokonalou ozdobou moderních obývacích pokojů. Umístěte tuto exotickou rostlinu na světlé místo a udržujte půdu vlhkou občasným střídmým zaléváním. Přelití je pro rostlinu špatné, ale postříkání vodou z rozprašovače jednou týdně si bude užívat. S touto rostlinou si s minimálním úsilím můžete užívat doteku tropů u vás doma.

9. Bonsaj

Bonsaje budou u vás doma působit uklidňujícím dojmem. Jednak kvůli jejich zenovému vzhledu, ale také protože vyžadují jen velmi málo péče. Tyto malé stromky potřebují vodu, když začne zemina vysychat, ale ujistěte se, že jste to prověřili do hloubky zhruba jednoho centimetru. Vždy používejte speciální zeminu určenou pro bonsaje, protože bonsaje potřebují ke správnému růstu ty správné živiny z půdy. Během období růstu byste je měli také přihnojovat, aby se mohly řádně vyvíjet. Pravidelně je přesazujte, abyste zamezili vrůstání kořenů do květináče. A hlavně si těchto veselých malých stromků užívejte, protože nic není tak uklidňující, jako sedět u své bonsaje a meditovat po náročném pracovním dni.