Rady a inspirace, Strana 2

Trvalky: Základ vašeho exteriéru

Trvalky: Základ vašeho exteriéru

Trvalky jsou rostliny, které každý rok znovu vykvetou, proto je na zahradě ponecháváme po celý rok. Jejich květy, listy a větve mohou odumřít, ale rostlina na jaře opět obrazí. Některé rostliny potřebují prořezat na podzim, jiné před jarem.

Trvalky také nabízíme ve formě holých kořenů, u kterých jsou kořeny obnažené. To znamená, že rostlina již jeden rok kvetla a sklízí se v období nečinnosti. Díky tomu jsou kořeny této rostliny mimořádně silné, takže tyto rostliny znovu vykvetou příští rok v létě po vysazení na zahradě. Na webových stránkách Horteka.cz nabízíme širokou škálu rostlin s obnaženými kořeny.

Pokud pro svou zahradu hledáte trvalky, nezapomeňte se podívat na náš následující nejlepší výběr:

  • Pivoňky jsou u zahrádkářských nadšenců oblíbené. Červené, růžové, fialové i bílé, zkombinujte je všechny a proměňte svou zahradu na jednu velkou slavnost. Naše pivoňky jsou mimořádně velké, takže vám budou dělat ještě větší radost.
  • Kalokvět africký, neboli Agapanthus, vnese do vaší zahrady, terasy nebo na balkón nádech Afriky. Naše modrobílá kombinace vypadá dokonale například v okrasném květináči. Kalokvět africký kvete od července do září, je odolný a roste každý rok.
  • Vypěstujte si vlastní jahody s jahodníkem ‚Delizzimo‘ ‘. Jeho plody jsou proslulé svou sladkou chutí a rostlina je vhodná pro umístění v zahradě či v květináči na terase nebo balkónu. Když v květnu nebo červnu skončí období kvetení, jednoduše posbírejte jahody a užívejte si jejich fantastickou chuť.

Na www.horteka.cz nabízíme spoustu dalších trvalek, stačí si je objednat online a my je doručíme až k vám domů. Podívejte se na naši širokou nabídku na našich webových stránkách.

Prohlédněte si náš sortiment letních cibulek

Prohlédněte si náš sortiment trvalek

Okrasné trávy tvoří atmosféru zahrady

Okrasné trávy tvoří atmosféru zahrady

Zahrada je místo, které slouží k odpočinku a trávení volného času, a rostliny na ní slouží k vytvoření atmosféry. Jaké prostředí byste chtěli na zahradě vytvořit? Sáhnete raději po elegantní moderní zeleni, záplavě květů a barev nebo dáte přednost divoce rostoucím rostlinám? Okrasné trávy dokážou v zahradě dotvořit atmosféru a výsadbou určitého druhu trav můžete zahradě dodat tematický podtón.

Exotická zahrada

Na tvář vám dopadají hřejivé sluneční paprsky, usrkáváte koktejl a posloucháte vlny Tichého oceánu – přesně takový pocit ve vás dokáže vyvolat exotická ozdobná tráva. Lenovník novozélandský  vás z vlastní zahrady alespoň myšlenkami přenese na dovolenou. Rostlina má tři různá zbarvení, díky nimž na zahradě můžete vytvořit zajímavý barevný kontrast. Lenovník svými dlouhými listy připomíná rostliny v písečných dunách. Vytvořte si na zahradě dojem, jako byste byli jen kousek od pláže a osvěžujícího svlažení.

Tip: Rádi byste se v létě na zahradě osvěžili? Pořiďte si třeba koupací jezírko. V létě je k nezaplacení a když do něj vysadíte správné rostliny, bude se prakticky čistit samo.

Japonská zahrada

Dokáže vám poklidná atmosféra asijských zemí vyčarovat úsměv na tváři? Potom je pro vás balíček japonské zahrady to pravé ořechové! Lalang válcovitý vytváří dojem zapadajícího slunce – díky rudým odstínům vás po dešti vždy osvěží jeho sluneční zář. Neobyčejný optický protiklad dokáže vytvořit sedoulek plochostvolý. Bok po boku s ozdobnicí dokážou zkrotit červeň lalangu válcovitého. Stačí tyto rostliny doplnit japonským javorem anebo několika bambusy a budete se cítit jako v japonské zahradě. Dopřejte si ničím nerušený odpočinek při cvičení jógy v obklopení rostlin.

Prérijní zahrada

Rádi byste na zahradě cítili nekonečnou svobodu? Potom je pro vás prérijní balíček jako dělaný! Tyto ozdobné trávy pocházejí z nedotčené přírody a dokážou na zahradu přinést dotek nespoutané a bezstarostné atmosféry. Když se rostliny rozrostou více do výšky nebo do šířky, nic se nestane, naopak, ještě se umocní dojem prérijní oblasti. Blízko u země se drží ostřice, která bez problému na zahradě zapadne mezi kvetoucí cibuloviny. V létě tato rostlina před rozloučením vyplodí hnědavé mošničky. Spolu s pestrými barvami kvetoucích cibulovin vám na zahradě vznikne skutečná prérijní scenérie. Ani dochan a ozdobnice čínská nezůstanou nic dlužni a také se ozdobí chmýřím, jen co se vytáhnou do výšky. Nejlepší stanoviště pro ně je u kvetoucích trvalek jako je levandule. Chmýří ozdobných trav se dokonale snoubí s levandulovými květy. Díky vší té houževnatosti se budete na vlastní zahradě cítit trochu jako v divočině.

Okrasná zahrada

Máte zájem spíše o upravenější a modernější výzdobu zahrady? Stačí prozkoumat náš sortiment okrasných trav. Některé dekorativní trávy jsou samy o sobě uměleckým dílem.

  • Například ozdobnice čínská 'Gracillimus': rostlina s modrozelenými trsy, které se líně sklánění k zemi. Vzniknou drobnější cibulky, které zahradě dodají prvotřídní eleganci. Na podzim se na rostlině objeví narůžovělé střapce. Není nad to jej ostříhat a uvázat z nich nádhernou kytici ze sušených květin.
  • Lenovník novozélandský do značnější výšky, hodí se proto podél plotu. Svými načervenalými listy krásné zjemní a ozdobí okolí.
  • V neposlední řadě tu máme ozdobnici čínskou 'Strictus', která si rozhodně zaslouží slunné stanoviště. Z jejich zelenožlutých pruhovaných listů nedokážete strhnout pohled. Pokud ji zasadíte doprostřed zahrady, bezpochyby zaujme pohled každého pozorovatele. Ani byste se nemuseli stydět, kdybyste se cítili jako na výstavě květin.

Podívejte se na náš sortiment ozdobných trav

Velká pokojová rostlina oslní v každém prostoru

Velká pokojová rostlina oslní v každém prostoru

Velké pokojové rostliny překrásně rozjasní jakoukoli místnost. Ať už je to doma nebo v kanceláři, velké pokojové rostliny okamžitě zlepší celkovou atmosféru. Velké pokojové rostliny se stanou hvězdou místnosti. S jejich pomocí můžete snadno vytvořit atmosféru džungle. Kromě toho, že jsou velké pokojové rostliny krásné, dají se využít také jako přirozený předěl v prostoru. Můžete tak proměnit jednu velkou místnost na dvě menší. Obecně lze říci, že pokojové rostliny z tohoto výběru vyžadují relativně málo péče. Zajistěte, aby nebyly velké pokojové rostliny umístěny v blízkosti zdroje vytápění.

Potřebujete inspiraci? Ve společnosti Horteka jsme pro vás sestavili seznam těch nejlepších možností.

 

1. Strelície (Strelizia) 'Nicolai'

Strelície patří v sortimentu Horteka mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Tato tropická rostlina pochází z jižní Afriky. Ve volné přírodě tato rostlina kvete, v místnosti však nikoli. Velké zelené listy však vytvářejí atmosféru deštného pralesa. Představte si africké safari a užívejte si zelené scenérie. Tato rostlina navíc čistí vzduch! Podporuje kvalitní noční spánek a koncentraci při práci. Milovníci rostlin vždy pocítí hrdost, když strélícii vyroste nový list. Nejprve je srolovaný a poté se najednou rozvine. Podívejte se na to na vlastní oči a staňte se spokojeným pokojovým zahradníkem!

 

2. Filodendron XL

Filodendron se podobá žirafě. Dorůstá do takové výšky, že vzniká dlouhý „krk“. Tato tropická jihoamerická rostlina má ráda spoustu vlhkosti – proč si tedy nevytvořit vlastní městskou džungli umístěním několika tropických rostlin vedle sebe? Díky tomu si mezi sebou udrží vysokou vlhkost a vy si můžete užívat spousty zeleně kolem sebe. Listy ve tvaru srdce dodávají rostlině roztomilý vzhled. Zamilovali jste se do filodendronu?

Upozornění: Šťáva filodendronu je jedovatá. Umístěte rostlinu mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

 

3. Dračinec

Dračinec získal svůj název díky svému drsnému vzhledu se špičatými listy. Tato exotická rostlina pochází z afrických tropů. Dračinec vytvoří ve vašem obýváku nefalšovanou pouštní atmosféru. Díky několika stonkům získáte více rostlin v jedné. Rostlina je dlouhověká, můžete si tedy její nespoutané krásy užívat po dlouhou dobu. Tato pokojová rostlina není jen krásná, ale také velmi užitečná. Dracaena marginata čistí vzduch!

 

4. Fíkus lyrový XL (Ficus lyrata)

Rostlina, která vypadá jako housle? To je fíkus lyrový XL, který má listy tvarem se podobající houslím. Tato rostlina pochází z afrického deštného pralesa, dosahuje výšky 120–130 cm a umí vytvořit v místnosti dokonalou atmosféru. Fíkus lyrový také působí pěkně v blízkosti okna kanceláře. Umístěním několika rostlin vedle sebe můžete snadno vytvořit přirozený předěl místnosti. Ujistěte se ale, že se přes všechny ty listy dostanete ke svému stolu.  

 

5. Fíkus malolistý

Fíkus malolistý je velmi elegantní pokojová rostlina. Rostlina má někdy jeden stonek, jindy může mít i stonky propletené. Vyberete si fíkus s divokou změtí listů, nebo s uhlazenou listovou koulí? Vyberte si svůj oblíbený! Ve volné přírodě může fíkus dorůstat až do výšky 10 metrů. Stále je v této podobě k vidění v oblastech, jako je například Austrálie nebo jihovýchodní Asie. V interiéru však tato rostlina dorůstá maximálně do výšky 3 metrů.

 

 

6. Šeflera

Šeflera má v Evropě různé názvy. V holandštině se tato rostlina také nazývá 'Vingersboom' neboli prstový strom. Tento název je odvozený od skupin listů vyrůstajících ze stonků a připomínajících tvar lidské ruky. V angličtině se této rostlině říká 'Umbrella Tree' neboli deštníkový strom. Navzdory tomuto názvu nedoporučujeme se pod listy této pokojové rostliny schovávat. Rostlině prospěje, když ji jednou za čas promáčíte. Šeflera může dorůst do výšky až 1,5 metrů a také čistí vzduch. O čem ještě přemýšlíte?

 

7. Palma areková

Palmy umí doma vytvořit úžasnou tropickou atmosféru. Můžete si skoro sami sebe představovat na bílé písčité pláži na teplém slunci. Palma areková tuto atmosféru vytvoří přímo u vás doma. A když je horko, může vás ochladit svými velkými vějíři listů. Tato palma je k dispozici v různých velikostech – až do výšky 140 cm. Tato rostlina čistící vzduch také zapadá do nejmodernějších trendů v oblasti interiérové dekorace. Abyste šli ruku v ruce s novými trendy, zasaďte tuto palmu do košíku.

 

8. Monstera skvostná

V posledních letech se Monstera skvostná stává pokojovou rostlinou, která je neodmyslitelnou součástí obývacího pokoje. Tato oblíbená pokojová rostlina může vyrůst do obřích rozměrů. Její veliké listy s dírami rostou do všech stran. Abyste vytvořili obrovskou pokojovou rostlinu, přivažte je k opěrné kokosové tyči. Víte, co je na monsteře tak úžasného? Kromě toho, že je krásná, je také nenáročná na péči a čistí vzduch. Když se rostlina necítí dobře, řekne vám to. V jejích nových listech se přestanou tvořit díry. Takže – čím víc děr, tím zdravější rostlina!

Rozhodli jste se pořídit si domů nebo do kanceláře velkou rostlinu? Nebo byste preferovali rostlinu menších rozměrů? Podívejte, jaké pokojové rostliny ze sortimentu Horteka doporučujeme.

Přejít na Velké pokojové rostliny

Pořiďte si vlastní jezírko na koupání

Pořiďte si vlastní jezírko na koupání

Chcete se letos v létě zchladit doma na zahradě? Ale nemáte chuť řešit údržbu bazénu? Pak si pořiďte jezírko na koupání! Myslíme to vážně, mluvíme o jezírku, které bude vhodné nejen pro vodní rostliny a živočichy, ale i pro lidi. Kromě toho, že nevyžaduje takovou údržbu, má i spoustu dalších výhod. Zde najdete vše, co potřebujete vědět.

Co zahrnuje jezírko na koupání?

Jezírko na koupání je přírodní verze bazénu. Je ideální ke zchlazení v horkém létě. Existují různé typy jezírek ke koupání.

1) Přírodní jezírko je součástí zahrady. Má podobu jezírka, které můžete potkat na vesnici nebo ve městě. V jezírku jsou vodní rostliny, které jej přirozeně čistí. Rostliny k vodě a bahenní rostliny vytvářejí krásný přechod mezi jezírkem a zahradou. Zkombinujte své jezírko s dřevěnou plošinou, abyste si připadali jako opravdoví rybáři.

2) Formální jezírko ke koupání spíše připomíná bazén. Část pro koupání je jasně oddělena od části pro rostliny. Část s rostlinami má funkci čištění vody. Musíte uznat, že jezírko plné vodních rostlin skýtá krásný pohled. Koupací část je bez rostlin a živočichů. Díky tomu si můžete pěkně zaplavat, aniž byste museli dávat pozor na rostliny a zvířata. K přečerpávaní vyčištěné vody do koupací nádrže se používá vodní čerpadlo. Můžete tedy plavat v křišťálově čisté vodě.

3) Plavali byste raději s rybami? Pak investujte své úsilí do rybího jezírka! Máte raději velké kapry nebo malé rybky? V každém případě vytvořte jezírko hluboké alespoň 80 cm, aby měly ryby dostatek prostoru a dobře prosperovaly. Jezírko s velkým množstvím ryb nelze udržovat čisté jen pomocí rostlin. Takové jezírko bude vyžadovat čisticí čerpadlo. Pak si můžete užívat zábavy při koupání! Dávejte pozor, abyste nějakou rybu nezašlápli.

Proč se rozhodnout pro jezírko ke koupání?

„Proč bychom si měli raději pořídit jezírko než bazén?“ Tuto otázku často vyslovují lidé, kteří poprvé slyší o jezírku ke koupání. Mnoho lidí totiž neví, že jezírko má spoustu výhod. Jeho údržba je snadnější než údržba bazénu. Vodní rostliny a přirozeně se vyskytující bakterie udělají většinu práce za vás. Čistí vodu a zabraňují růstu řas. Voda v jezírku je díky tomu čistá. Občas však může být potřeba z koupacího jezírka odstranit listy a větvičky ze stromů nebo keřů rostoucích v zahradě. O jezírko se tedy staráte přirozeným způsobem. Díky tomu není zapotřebí chlór, aby byla voda čistá.

Také tím pomáháte přírodě. Jezírko poskytuje útočiště vodním živočichům. Vodní rostliny, stejně jako kterékoli jiné, také pohlcují ze vzduchu CO2 a vylučují kyslík. Takže svou malou troškou přispíváte do mlýna ochrany přírody. V bazénu nemáte zeleň.

Jezírko navíc opravdu krásně dokresluje vzhled zahrady a tvoří celek se zbytkem rostlin a dalších jejích součástí.

Co potřebuji k vytvoření jezírka ke koupání v zahradě?

  1. Spoustu místa v zahradě. Samozřejmě, že si chcete opravdu zaplavat. Naplánujte si dopředu, jak dlouhé, široké a hluboké koupací jezírko bude a jaký vzhled byste si představovali. Doporučujeme, abyste si na vlastní realizaci jezírka najali firmu. Čím větší jezírko bude, tím složitější je jeho vytvoření.
  2. Cirkulační čerpadlo umožňuje proudění vody. Tím zabráníte, aby se do vody dostaly nežádoucí bakterie. Toto čerpadlo také přenáší ve formálních jezírkách ke koupání vodu z čisticí nádrže do koupací nádrže.
  3. Okysličující rostliny jsou nezbytné pro udržení jezírka bez řas a čisté a zdravé vody. Tyto rostliny pohlcují CO2 z vody jezírka a uvolňují do ní kyslík. To je dobré pro život v jezírku.
  4. Plovoucí rostliny, stejně jako okysličující rostliny, pomáhají při prevenci růstu řas. Dělají to odstraňováním solí z vody. Plovoucí rostliny se nevysazují do dna jezírka, jako ostatní vodní rostliny. Tyto rostliny se umísťují na vodní hladinu a kořeny listů extrahují živiny přímo z vody.
  5. Rostliny k vodě a bahenní rostliny krásně zjemňují přechod na břehu jezírka. Bahenní rostliny rostou ve vodě a budou vám dělat společnost při vstupu do jezírka. Rostliny k vodě rostou na souši. Nelíbí se jim, když mají kořeny trvale pod vodou, ale příležitostně si s vodou poradí. Tyto rostliny často zpestřují jezírka ke koupání.

Jak udržovat jezírko ke koupání?

Jezírko ke koupání je nenáročné na údržbu, důležité je však jeho umístění. Vyberte pro jezírko místo vzdálené od opadavých stromů a keřů. Nebudete tak muset příliš často z vody lovit spadané listy. Také by bylo dobré vybrat místo na slunci. Vodní rostliny milují spoustu slunce a vy ho při koupání samozřejmě také oceníte. Důležité je také jednou až dvakrát za rok vodní rostliny zastřihovat. Můžete je zastřihnout zhruba až na třetinu jejich délky. Nezapomeňte, že některé rostliny nemohou mít listy nebo květy ve vodě. To je vždy uvedeno na obalu rostliny.

Pro rostliny je také velmi důležité, abyste udržovali správnou hodnotu pH vody. Déšť snižuje tvrdost vody. To komplikuje přežití rostlin. Může se stát, že rostliny uhynou a začnou se nekontrolovaně rozrůstat řasy. Občas otestujte kvalitu vody. Testováním prověříte tvrdost vody, ale také množství živin. Když je živin ve vodě málo, doplňte je. Pro tento účel používejte substrát pro jezírka.

Už jste se nechali přesvědčit k pořízení jezírka ke koupání?

Prohlédněte si naši řadu vodních rostlin

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor

Vysoce kvalitní cibulky: na co si dát pozor

Konečně zase nastal čas vyjít ven a vysazovat cibulky. Kvetoucí cibuloviny mohou vaši zahradu, balkón nebo terasu báječně zkrášlit. Věděli jste ale, že v kvalitě cibulek jsou velké rozdíly? Povíme vám, na co si dát pozor, abyste se mohli co možná nejvíce radovat z květin.

 

Velikost cibulky/hlízy

Rozměry cibulky nebo hlízy vypovídají mnohé o kvalitě květiny, která následně vykvete. Větší cibulky vytvářejí také větší květy. U některých druhů květin platí, že větší cibulka/hlíza také vytvoří více květů. Například velká hlíza mečíku obecně vytvoří více květů na stonku než malá hlíza. Další výhodou je, že tyto cibulky/hlízy často vytvářejí silnější květiny. Tyto květiny pokvetou déle a budou mít hezčí květy. Cibulky, které jsou malé, pokvetou hůře nebo dokonce nemusejí vůbec vykvést.

 

Proto na webu Horteka.cz prodáváme jen největší květinové cibulky. Tento obrázek znázorňuje rozdíl mezi velikostmi cibulek a množstvím květů.

 

Značka kvality

Kvalitu květinových cibulek lze skutečně zaručit jen za předpokladu, že jsou cibulky testovány třetí stranou. V první řadě je důležité zdraví cibulek. Inspekce kvetoucích cibulovin (BKD) a Nizozemská všeobecná inspekce (NAK) prověřuje pěstitele, aby stanovili, zda cibulky neobsahují viry a jsou specifické pro daný druh. Pro dosažení klasifikace se provádí mnoho testů a uplatňují se zde přísná pravidla. Tyto průzkumy musí pěstitel povinně absolvovat, než vstoupí na trh s kvetoucími cibulovinami. To znamená, že si můžete být jisti určitou úrovní kvality květinových cibulek prodávaných registrovanými společnostmi

Chtěli byste naše květinové cibulky vidět? Prohlédněte si náš sortiment.

Podívejte se na náš sortiment květinových cibulek

Zasaďte květinové cibulky do květináče

Zasaďte květinové cibulky do květináče

Obecně platí následující: květináč, do kterého chcete vysazovat cibulky, musí být alespoň třikrát vyšší než největší cibulka. Jinak cibulky nemají dostatek místa na to, aby mohly vykvést. Vyberte si květináč, který odpovídá vašemu stylu, a pusťte se do toho!

Na dno květináče umístěte úlomky, štěrk nebo keramzit. Tím zajistíte dobrý odtok přebytečné vody. Cibulky tak nebudou mít přemokřené kořeny. Pokud je květináč umístěn venku, ujistěte se, že má vespod odtokové otvory. Naplňte květináč čerstvým substrátem. Použijte substrát určený speciálně pro cibuloviny. Má správnou texturu a živiny, které cibulky potřebují pro dokonalý vývoj. Pro každou cibulku vytvořte jamku dvakrát vyšší a širší, než je ona sama. Květináče a nádoby s cibulkami můžete naaranžovat blízko sebe, působí to moc hezky. Ujistěte se, že jsou cibulky zasazené špičkou nahoru. Podívejte se zblízka, zda již uvidíte stonek nebo horní část rostliny. Zahrňte květinové cibulky další vrstvou substrátu a dobře upěchujte. Dostatečně zalévejte, aby cibulky zakořenily. Květinové cibulky v květináči vysychají o něco rychleji než ve volné půdě, zejména během teplejších období, takže je nezapomeňte pravidelně zalévat.

Péče o kvetoucí cibuloviny v květináči

V zimě je možné kvetoucí cibuloviny uchovávat venku. Ve skutečnosti takový zimní spánek potřebují, aby se na jaře byly schopné probudit. Pokud je tuhý mráz, můžete květinové cibulky ochránit tak, že je obalíte bublinkovou fólií nebo přikryjete ochranným obalem. Na druhou stranu sníh není problém, protože květinové cibulky izoluje před mrazem a chrání je před chladem. Na jaře umístěte květináče na slunné místo a často zalévejte. Na kvetoucích cibulovinách je krásné, že vykvétají dříve než letní květiny.

Které cibulky se hodí pro pěstování v květináčích?

Všechny druhy kvetoucích cibulovin lze pěstovat v květináčích. Je možné vysadit různé druhy cibulovin nebo několik cibulek stejného druhu. Do květináčů a truhlíků jsou ideální kvetoucí cibuloviny nižšího vzrůstu, protože nejsou tak citlivé na vítr.
Na webu Horteka.cz můžete vybírat ze spousty vhodných kvetoucích cibulovin.

Květináče vhodné pro pěstování kvetoucích cibulovin

K pěstování kvetoucích cibulovin jsou v podstatě vhodné všechny květináče, pokud jsou dostatečně hluboké a mají ve dně otvory, aby z nich mohla odtékat voda. Oblíbené pro pěstování kvetoucích cibulovin jsou terakotové květináče, zinkové kyblíky a proutěné košíky. I lidé se spíše moderním stylem často zjišťují, že kvetoucí cibuloviny v květináčích mohou vytvořit překrásnou dekoraci.

Pěstování v květináčích technikou „lasagne“

Technika „lasagne“, také známá jako vrstvené sázení, je vhodná pro pěstování v květináčích i ve volné půdě. Díky této technice můžete sázet několik vrstev květinových cibulek na sebe. Ty, které vykvétají jako poslední, patří do spodní vrstvy a navrch ty, které vykvétají jako první. Můžeme vysazovat ve třech až čtyřech vrstvách, podobně jako u italských lasagní. Pro techniku „lasagne“ se výborně hodí hluboké květináče. Výhodou této techniky je, že výrazně prodlouží vaši radost, protože cibuloviny vykvétají postupně. Při vysazování postupujte tak, jak bylo vysvětleno výše s tím rozdílem, že vytvoříte více vrstev. Zde je popsáno, jak funguje vysazování technikou „lasagne“ krok za krokem.

  1. Na dno květináče umístěte úlomky, štěrk nebo keramzit. Pokud je květináč umístěn venku, ujistěte se, že má vespod odtokové otvory.
  2. Vyplňte dno květináče substrátem.
  3. Jemně přitlačte první vrstvu cibulek na dno květináče tak, aby špičaté konce cibulek směřovaly nahoru.
  4. Potom je zahrňte vrstvou substrátu.
  5. Pak následuje další vrstva cibulek.
  6. Vytvořte počet vrstev podle svého záměru, tak aby se vešly do květináče.
  7. Nakonec zahrňte vrstvou substrátu a pevně jej upěchujte.
  8. Dopřejte cibulkám větší zálivku.

Prohlédněte si naši kolekci cibulovin přímo zde

 

Popínavé rostliny: krásně pokryjí ploty a zdi

Popínavé rostliny: krásně pokryjí ploty a zdi

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že přeměníte svůj plot, přístřešek, pergolu nebo zeď na zelenou stěnu? Popínavé rostliny jsou skvělým řešením, pokud chcete vaší zahradě dodat zeleň, barvu a vysoký prvek. Pokud jde o popínavé rostliny, často se lidem vybaví břečťan, ale existuje spousta jiných skvělých popínavých rostlin, které svou roli zvládnou opravdu dobře. Sestavili jsme pro vás seznam těch nejlepších možností.

 

Nejprve budeme hovořit o dobře známém břečťanu. Břečťan je jednou z mála popínavých rostlin, která se sama přichytne. Stačí ji nasměrovat správným směrem, a poté vše zvládne sama. Ujistěte se, že břečťanu poskytnete dobrý povrch, ke kterému se může přichytit. Může se jednat o zeď, podpěru nebo plot. Pokud bude mít břečťan místo pro růst, zůstane v nevyvinutém stádiu a bude nadále růst. Pokud budete tuto rostlinu tu a tam zastřihávat, může navždy zůstat v nevyvinutém stádiu. Jakmile se břečťan nebude mít čeho dalšího chytnout, přejde do zralého stádia. Poté rostlina změní svůj vzhled a na podzim pokvete.

 

 

Úchvatná hortenzie řapíkatá je proslulá svými sněhově bílými květy. Tato hortenzie kvete v období mezi červnem a zářím. Hortenzie řapíkatá krásně roste na zdi nebo na plotu. Péče o hortenzii řapíkatou je nenáročná, protože se sama přichytne a daří se jí na slunci i ve stínu. Zajímavost: Když kvete, láká k sobě také včely a motýly.

 

Plamének je jednou z nejzanícenějších kvetoucích popínavých rostlin. Nabízíme jej v červené, modré, nachové, růžové a bílé barvě. Nebo můžete zvolit kombinaci více barev. Velkou výhodou této popínavé rostliny je, že si její krásu můžete užívat po dlouhou dobu. Kvete v období mezi březnem/dubnem a koncem září. Navíc mají některé z nich po odkvetení nádherné trsy připomínající bavlnu. Plamének miluje slunce, takže jej zasaďte na místo, kam po celý den svítí slunce. Jeho spodní část by však měla být ve stínu. Na rozdíl od břečťanu a hortenzie řapíkaté potřebuje plamének s popínáním trochu pomoci. Použijte dráty nebo podpěru pro popínavé rostliny.

 

Nabízíme nejrůznější druhy a velikosti růží a existují také popínavé růže. Naše popínavé růže nabízíme v nejkrásnějších barvách. Existuje také mnoho různých druhů popínavých růží, některé kvetou po celý rok a jiné odkvetou a každý rok opět obrazí.

 

TOP 10 nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

TOP 10 nejoblíbenějších rychle rostoucích zahradních rostlin

Vaše zahrada je úžasným místem k relaxování. Jakmile si ji vytvoříte, budete si chtít co nejdříve užívat všech jejích veselých barev, abyste si mohli celé léto z pohodlí svého zahradního křesla užívat květin a rostlin, které jste zasadili. Když rostliny rychle rostou a kvetou, je to skvělý pocit. Těchto deset nejoblíbenějších rostlin promění vaši zahradu v příjemné místo jako mávnutím kouzelného proutku.

 

1) Břečťan: zelená popínavka

Břečťan poroste skutečně kdekoli: uvnitř nebo venku, jako převislá i jako popínavá rostlina. Břečťan  je samopnoucí popínavka a často ji uvidíte pnout se po venkovních zdech nebo plotech. Tato rychle rostoucí popínavka se bude rozrůstat tak dlouho, dokud se její vzdušné kořeny budou mít čeho chytnout. Potom rostlina vytvoří malé rozkošné bílé květy. Takže pokud chcete v mžiku zelenou stěnu, zvolte si břečťan!

 

2) Hortenzie latnatá

Hortenzie latnatá je rostlina, kterou si zamilujete. I když tato úchvatná zahradní rostlina nevyroste do velkých rozměrů, nebude to trvat dlouho a bude obsypaná zelenými lístky a světlými pupeny. Hortenzie vytváří od července do října spoustu velkých kulatých shluků květů, jejichž krémová barva se hodí ke všem zahradním stylům.

 

3) Plamének armandii

Ve společnosti Horteka věříme, že je plamének jednou z nejkrásnějších popínavých rostlin. Plamének armandii je barevná, stále zelená a rychle rostoucí popínavka, která dorůstá až do výšky čtyř metrů. Její malé růžové květy vyzařují radost, a díky tomu je perfektní volbou pro zakrytí nudné pergoly nebo plotu.

 

4) Blahovičník Gunnův

Co to u vás v zahradě tak krásně voní? Je to strom eukalyptu. Tento strom přináší vám i vaší zahradě spoustu výhod. Šedozelené rostliny se nyní těší velké oblibě, a to se zaručeně týká i eukalyptu. Nechte se unést tímto trendem a vysaďte si do záhonu nebo do květináče na terasu tento rychle rostoucí strom. Z jeho listů si můžete udělat výtečný čaj nebo můžete s jeho pomocí proměnit svou koupelnu na opravdovou domácí saunu. Nebo si prostě jen užívejte jeho překrásné vůně v zahradě.

 

5) Japonská červená tráva

Stonky trávy Imperata cylindrica jsou červené jako krev, ale nebojte se, tato tráva vám může přinést jedině radost. Červená barva této okrasné trávy dodá vaší zahradě asijský nádech. Použijte japonskou červenou trávu jako přirozený předěl záhonu, vysaďte ji na terase nebo ji zkombinujte s veselými kvetoucími rostlinami pro poutavou harmonii barev.

 

6) Ptačí zob vejčitolistý

Rychle rostoucí živý plot představuje bezvadný způsob, jak nahradit klasický plot. Co byste tedy řekli tomuto svěže zelenému ptačímu zobu? Ptačí zob vejčitolistý může dorůstat až do výšky 1,5–2 metry, a pokud bude mít dostatek světla, poroste rychle. Překrásný zvláštní efekt vytváří ptačí zob na jaře, když kvete a váš živý plot je obsypán jemnými bílými kvítky. Z těch se potom vytvoří černé bobule, které milují ptáci!

 

7) Mučenka

Mučenka je překrásná rychle rostoucí tropická popínavka. Její květy promění vaši zahradu na karibský ostrov jako mávnutím kouzelného proutku. Zasněte se obklopeni modrými a žlutými odstíny a úchvatnou vůní nebo si vychutnejte koktejl pod pergolou s touto rostlinou nad hlavou. Toto léto je možné vše. Nezapomeňte této popínavce zajistit dostatečnou oporu, po které se může pnout. Věděli jste, že mučenka vytváří druhý rok po vysazení jedlé plody? Velmi chutnají lidem, ale zvířata ocení plody i květy zrovna tak.

 

8) Trsová růže

Trsová růže je nezbytným prvkem pro stylovou moderní zahradu. Tento růžový keř bude každé léto takřka obalený velkými a barevnými růžemi. Líbila by se vám více klasická bílá nebo temně červená? Ať už si vyberete jakoukoli barvu, tato růže vytvoří dokonalou atmosféru a díky jemné vůni květů se budete cítit jako v sedmém nebi.

 

9) Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška úzkolistá je mimořádně silná a přenádherná půdokryvná rostlina. Nachová mateřídouška úzkolistá je perfektní jako pochozí rostlina, takže se velmi často používá do spár dlažby nebo místo trávníku. Ještě lepší nápad je nechat ji prorůstat trávníkem, díky čemuž vás budou všude těšit fialovorůžové květy a zahrada bude působit veselým dojmem.

 

10) Zvonek

Zvonek (Campanula) je neuvěřitelně univerzální rostlina, která roste u země nebo jako převislá rostlina. Bude se jí dobře dařit jako půdokryvné rostlině v zahradě i jako převislé v závěsném květináči. Zvonky jsou známé svými modrofialovými květy, které kvetou téměř po celé léto a rozzáří jakýkoli venkovní prostor.

Pokud byste chtěli mít jednu z těchto rychle rostoucích rostlin na balkóně nebo na terase, prohlédněte si širokou nabídku těchto a dalších poutavých rostlin společnosti Horteka.

Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin

Olivovníky – vytvořte si na zahradě Středomoří

Olivovníky – vytvořte si na zahradě Středomoří

Pohled na olivovníky na vlastní zahradě potěší nejednoho zahradníka. S touto zahradní rostlinou se budete cítit jako na středomořském ostrově. Olivovník evropský neboli Olea europaea pochází z jižní Evropy. Olivovníky dobře snášejí teplo, ale poradí si i se studeným přímořským vánkem. Sestavili jsme pro vás seznam rad, díky nimž budou vaše olivovníky vypadat jako z katalogu.

 

Podnebí a stanoviště

Olivovníky nedají dopustit na slunce, a proto potřebují každý den hodiny a hodiny slunečního svitu. Než si rostlinu pořídíte, zamyslete se nad tím, kolik slunečního světla na vaši zahradu dopadá. Ideálním domovem pro olivovníky je zahrada orientovaná na jih. Rádi se totiž sluní celý den. Olivovníky lze pěstovat také uvnitř. Umístěte je co nejblíže k oknu, aby se jim dostávalo co nejvíce přímého slunečního svitu. Olivovníky sice zbožňují letní horka, ale zimu také přežijí ve zdraví. Neodolají však všemu, proto doporučujeme rostlinu přesunout dovnitř, hrozí-li propad denních teplot pod -2 °C nebo nočních teplot pod -10 °C.

 

Zalévání a hnojení

Olivovníky si nejvíce libují v jemně navlhlé půdě, proto je nezapomeňte pravidelně zalévat. Jelikož je rostlina na sluníčku a často zasazená v květináči, voda se odpařuje rychle. V zimě by mělo stačit zalévat jednou týdně, v létě ale možná bude potřeba dopřát rostlině zálivku až dvakrát nebo třikrát týdně. Nikdy nesmíte rostlinu najednou přelít velkým množstvím vody. Pak by v květináči mohla stát voda, která by způsobila uhnívání kořenů. Nejste si jistí, jestli je potřeba olivovník zalít? Zabořte do substrátu natažený prst až po druhý kloub. Pokud vám připadá, že už je substrát suchý, rostlinu zalijte.

Olivovníky nedoporučujeme rosit. Olivovníky běžně rostou v suchém podnebí, nepotřebují proto příliš vysokou vlhkost. V létě můžete rostlině rosením dokonce ublížit. V kombinaci se slunečními paprsky fungují kapky vody jako lupa. Mohlo by dojít ke spálení a poškození listů.

Olivovníky nemusíte nutně přihnojovat. Chtěli byste použít hnojivo, aby olivovník rostl rychleji? Potom přihnojujte ve vegetačním období nebo v období kvetení. Vegetační období trvá od března do září. Olivovníky kvetou v květnu nebo v červnu. V období vegetačního klidu by hnojení rostlinám mohlo dokonce ublížit.

 

Prořezávání

Určitě doporučujeme olivovníky prořezávat. Po prořezání bude olivovník překypovat krásou a využije svou energii na růst silných větví. Nikdy větve nezkracujte větve o více než 20 cm. Mohli byste tím ohrozit růst olivových plodů. Po příliš razantním ořezu vám olivy neporostou. Větve, které jsou suché nebo které rostou v opačném směru, odřežte ostrou čepelí nebo prostřihávacími nůžkami. Používejte pouze ostré a čisté nástroje (ideálně dezinfikované), abyste zabránili vzniku ranek. Na prořezávání je nejlepší začátek vegetačního období, tedy časně z jara. V tomto období se rostlina z prořezání vzpamatuje nejrychleji. Hnědých nebo zežloutlých listů se nemusíte okamžitě zbavovat. Často značí přebytek zálivky nebo nedostatek slunečního svitu. Přesuňte rostlinu na sušší nebo slunečnější stanoviště. Jsou listy I tak stále hnědé nebo zažloutlé? Pokud ano, pryč s nimi.

 

Co je dobré vědět!

  • Prvních pět let na olivovníku nerostou žádné olivy. Větve, na kterých rostou olivy, je potřeba prořezávat.
  • Olivovník může v květnu a červnu obrazit bílými květy. Ke květu dochází pouze po tužší zimě.
  • Rostlina není jedovatá. Vypěstované olivy lze jíst i zasyrova!
  • Olivovník je náchylný na puklice. Kontrolujte jej několikrát do měsíce.

Olivovník je jedním ze středomořských rostlin v naší nabídce. Podívejte se na obě varianty této rostliny. Ani s citronovníkem neuděláte při výběru chybu! I tento středomořský kousek bude krásně evokovat mořské prostředí.

Jak využít prostory na balkóně, střeše nebo terase?

Jak využít prostory na balkóně, střeše nebo terase?

Střešní terasa

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají krásnou střešní terasu? Pak si můžete na jaře a v létě užívat pobytu venku. Střešní terasa je skvělé místo, kde můžete relaxovat, grilovat, posedět s přáteli a nejen to. Aby byla báječně útulná, musíte ji samozřejmě ozdobit zelení. Anebo – co byste řekli zeleninové zahrádce na terase? Pak byste mohli využít rostlin, které vypěstujete, při grilování. Zde je několik tipů pro dokonalou střešní terasu.

Aby vaše střešní terasa vypadala větší

Obvykle je prostor na střešní terase omezený, ale její majitelé si ho chtějí užít na maximum. Díky vhodnému uspořádání můžete zajistit, aby vaše terasa vypadala větší. Především je dobré umístit na ni pár větších předmětů, nikoli spoustu malých. Venkovní pohovka nebo kompaktní venkovní stůl se židlemi a dva nebo čtyři velké květináče zajistí, aby vypadala střešní terasa větší. Pořiďte si pěkné velké květináče s dobrým odtokem vody. Až budete květináče zaplňovat rostlinami, berte v úvahu povětrnostní podmínky. Na terasy orientované na jih hodně svítí slunce, a proto se na ně hodí rostliny, které slunce milují, jako jsou olivovníky nebo levandule. Máte terasu orientovanou na sever? Pak se rozhodněte pro rostliny, které mají raději stín, jako je zelený břečťan nebo barevné kamélie a hortenzie. Umístěte rostliny tak, aby byly co nejvíce kryté, a v létě jim každý den dopřávejte bohatou zálivku.

Miniaturní zahrádka na střešní terase

Máte prostor pro vyvýšený záhon? Pak je miniaturní zahrádka na střešní terase naprosto skvělá! Tyto záhony můžete naplnit nejrůznějšími druhy barevných rostlin a květin nízkého vzrůstu. Samozřejmě jsou pro tyto záhony ideální kvetoucí cibuloviny. I tady platí: pečlivě zvažte, kolik slunečního svitu budou cibuloviny dostávat. Kvetoucí cibuloviny obecně potřebují hodně slunce, aby dobře rostly a kvetly. Existují také cibuloviny, kterým se dobře daří ve stínu. Například modřence arménské a některé hyacinty mohou být umístěny i na terase orientované na sever. Pro dokreslení celkového obrazu doplňte záhon nějakou zelení. Pěkným doplňkem je například okrasná tráva. Uklidňující vzhled travin vytvoří v kombinaci s barevnými květinami překrásný efekt. Vyhrňte si rukávy a pusťte se do díla!

Vypěstujte si vlastní zeleninu na grilování

Doma vypěstované ovoce, zelenina a bylinky z vlastní zahrádky. Nic lepšího si nemůžete přát! Výtečné grilované pokrmy s vaší oblíbenou zeleninou a bylinkami a čerstvé ovoce jako dezert. Pro začátek zavítejme do Itálie. Vaše vlastní doma vypěstovaná rajčata s čerstvou bazalkou. Nejprve zasejte rajčata doma a pěstujte je uvnitř od března do května. V květnu nebo v červnu můžete dát rostliny rajčat v květináčích na terasu. Dejte k rostlinám tyčky, abyste jim poskytli oporu. Hlavním chodem bude pěkný kousek masa se sezónním salátem s mátou, rukolou a paprikami. Papriky jsou samozřejmě také domácí. Máte tedy barevnou a veselou zeleninovou zahrádku v bedýnce nebo sadu květináčů se zeleninou. Jako dezert se servíruje vynikající ovoce z ovocných stromů a rostlin. Jaké je vaše oblíbené ovoce?

Chcete ozdobit zelení svou střešní terasu? Pak se podívejte na široký sortiment rostlin Horteka, které se dokonale hodí na střešní terasu.

Podívejte se na rostliny na terasy a balkóny